Pielęgnacja skóry niemowlaka jest bardzo istotna. Trzeba mieć na uwadze, że dobór odpowiednich kosmetyków to absolutna podstawa. Wielu rodziców obawia się jednak, że ich wiedza w tym temacie jest wciąż niewystarczająca. W końcu pierwsza kąpiel noworodka jest ważnym wydarzeniem w życiu rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić szczególną uwagę nie tylko w przypadku zakupu właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych. 

Pierwsze chwile noworodka w domu

Pojawienie się w domu niemowlaka to niezwykle szczególna chwila, którą zapamiętają wszyscy domownicy. Nierzadko wiąże się to też ze stresem dotyczącym tego, czy poradzimy sobie z opieką nad maluszkiem. Istotne są takie momenty, jak choćby pierwsza kąpiel noworodka, pierwsze kamienie czy tulenie do snu. W tej kwestii rodzice powinni dzielić się obowiązkami, aby wzajemnie się odciążyć. Przydatna będzie też pomoc nieco bardziej doświadczonych osób, które są w stanie podpowiedzieć, jakich błędów nie popełniać i na co zwrócić uwagę. 

Rodzice kompletują nie tylko wyprawkę do szpitala, ale także zestaw innych, równie potrzebnych rzeczy, które będą przydatne już w domu. Są to zarówno ubranka, pieluszki czy przewijak, jak i kosmetyki (takie jak choćby płyn do kąpieli dla niemowląt, zasypka, oliwka itp.). 

Każda czynność, którą będziemy wykonywać przy dziecku, może być początkowo nieco stresująca, dlatego też warto odpowiednio się do tego przygotować. A co młodzi rodzice powinni wiedzieć o pierwszej kąpieli?

Pierwsza kąpiel noworodka – na co zwrócić uwagę?

Na wstępie warto zaznaczyć, że z pierwszą kąpielą warto zaczekać. Są to zaledwie dwa lub trzy dni, ale okazują się kluczowe. Musimy dać czas maluchowi na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Trzeba pamiętać, że jest to stresujące nie tylko dla nas, ale także dla dziecka. Mówi się również o tym, że po urodzeniu na ciele noworodka znajduje się jeszcze tak zwana maź płodowa, która ma za zadanie chronić delikatną skórę dziecka. 

Dobrze, aby pierwsza kąpiel noworodka odbywała się przy udziale obojga rodziców, o ile oczywiście jest taka możliwość. W ten sposób obowiązki rozkładają się na dwie osoby, co znacząco ułatwia mycie niemowlaka. Podczas gdy tata skupi się na uspokajaniu dziecka, mama może wykonywać inne czynności, takie jak przygotowanie wody o odpowiedniej temperaturze, dodanie do niej oliwki czy naszykowanie ubranek. Role oczywiście mogą być odwrócone, najważniejsza jest współpraca. O pomoc można poprosić też innych dorosłych domowników bądź bliskie osoby. 

Kosmetyki do pielęgnacji skóry noworodka

W przypadku kosmetyków do pielęgnacji najczęściej polecany jest właśnie płyn do kąpieli dla niemowląt. Nie jest to natomiast jedyny produkt, który warto mieć w domu, w którym pojawił się noworodek. Bardzo istotne są również różnego rodzaju oliwki czy balsamy, aplikowane po umyciu delikatnej skóry dziecka. Bardzo ważne, aby natłuszczały i nawilżały, dzięki czemu będą wsparciem dla kształtującej się naturalnej bariery ochronnej. 

Należy również zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne, zwłaszcza te występujące zimą czy latem. Wiatr i mróz są szczególnie destrukcyjne i mogą powodować przesuszenie. W takim przypadku kluczowe jest stosowanie preparatów zapewniających właściwą ochronę i zapobiegających utracie wody. Tymczasem w miesiące letnie największym niebezpieczeństwem jest ostre słońce generujące promieniowanie UV. Tutaj sprawdzą się między innymi kremy z filtrem. 

Jaki płyn do kąpieli dla niemowląt wybrać?

Wróćmy jednak do tematu kąpieli. To ona jest szczególnie ważna w pierwszych tygodniach życia dziecka. Najczęściej nie pozwalamy sobie jeszcze na długie spacery z maluchem w wózku, dlatego temat kremów z filtrem możemy przesunąć na drugi plan. Najpierw musimy sprawić, aby skóra dziecka przyzwyczaiła się do warunków panujących w domowym zaciszu. 

Płyn do kąpieli dla niemowląt będzie produktem niezwykle delikatnym, niepodrażniającym, a wręcz nawilżającym. Ma sprawić, że kontakt z wodą będzie dla malucha przyjemniejszy. Dodając do wody emolienty, mamy pewność, że będzie to produkt idealny do skóry przesuszonej i potrzebującej dodatkowej ochrony. 

Podczas zakupu produktów zwróć uwagę na atesty, ponieważ w przypadku pielęgnacji niemowląt nie stosuje się kosmetyków przeznaczonych dla dorosłych, a jedynie preparaty, które zostały przebadane pod kątem bezpieczeństwa dla wrażliwej skóry małych dzieci.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here