W czwartek w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Baszni Dolnej przybliżono uczniom historię Kresów i rodzin mieszkających na tych terenach. Otwarto wystawę, zaprezentowano publikację „Kresowe wspomnienia” i wyświetlono prezentację multimedialną.

W czasie spotkania przedstawiono książkę „Kresowe wspomnienia”. Zamieszczone zostały w niej wspomnienia mieszkańców powiatu lubaczowskiego, którzy przybyli na ten teren z kresów po zakończeniu II wojny światowej. Wyświetlona została także prezentacja multimedialna i otwarto wystawę ze zdjęciami osób żyjących na Kresach. Fotografie obrazowały m.in. domy, jakie utraciły osoby żyjące na wschodnich terenach II Rzeczypospolitej.

Prezentacji wystawy o Kresach i filmu o wielokulturowym dziedzictwie Roztocza Wschodniego dokonali  dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie Katarzyna Pelc-Antonik, członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich oddział w Lubaczowie – Maria Magoń, Domicela Romanowska i Danuta Kasprzak.

Uczniowie z zainteresowaniem i uwagą oglądali  prezentację i wysłuchali opowiadań o losach Polaków, którzy po wojnie osiedlili się na ziemi lubaczowskiej. Ponadto Katarzyna Pelc-Antonik zachęcała uczniów do szukania i opisania wspomnień członków rodziny, znajomych osób, których korzenie sięgają kresów.

Galeria zdjęć.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here