XXI Dzień Papieski w Lubaczowie – program

1

Pod hasłem „Nie lękajcie się” w niedzielę (10.10) w całej Polsce ruszy XXI edycja Dni Papieskich. Lubaczów, organizując modlitwy i wydarzenia, także przyłącza się do obchodów.

fot. Urząd Miejski w Lubaczowie, archiwum.

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski. Polacy gromadzą się wtedy na nabożeństwach, czuwaniach modlitewnych, medytacjach oraz konferencjach poświęconych nauczaniu Ojca Świętego. W tym roku, 10 października, w lubaczowskiej Konkatedrze o godz. 11:00, pod przewodnictwem ks. Dziekana Andrzeja Stopyry, odprawiona zostanie msza święta. Po Liturgii z placu przy Konkatedrze wyruszy rajd rowerowy. Jego organizatorzy – Lubaczowska Grupa Rowerowa KRESY, wyznaczyła 40 km trasę, która będzie biegła przez Lubaczów, Dąbrowę, Łukawiec, Nową Groblę, Opakę, Dąbków. Podróż zakończy się w Lubaczowie przy pomniku św. Jana Pawła II. W czasie rajdu, w Łukawcu uczestnicy zmówią modlitwę przed obrazem Matki Bożej Tartakowskiej, którą koronował św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Lubaczowa, 2-3 czerwca 1991 r. Ponadto rowerzyści będą mogli obejrzeć pamiątki po Ojcu Świętym.

Wieczorem, o godz. 20:00 na stadionie, przy obelisku i krzyżu upamiętniającym pobyt Jana Pawła II w Lubaczowie, odbędzie się Apel papieski. Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży odczytają fragmenty z książki Jana Pawła II pt. „Nie lękajcie się”, przygotowane przez prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej w Lubaczowie. Tradycyjnie, delegacje władz Samorządowych, KIK i mieszkańców, złożą wiązanki kwiatów i zapalą znicze pod obeliskiem. Następnie, około godz. 20:45 drogą papieską do konkatedry, ruszy procesja z portretem św. Jana Pawła II. O godz. 21:00 przed obrazem Matki Bożej Łaskawej odbędzie się Apel Jasnogórski. Po nim wszyscy udadzą się pod pomnik Papieża Polaka, przy kościele. św. Karola Boromeusza. Tam zmówiona zostanie modlitwa do świętego Jana Pawła II. O godz. 21:37, w godzinę śmierci Ojca Świętego, nastąpi cisza.

Z kolei w sobotę, 16 października, w 43. rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w Konkatedrze o godz. 17:30 Członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej poprowadzą Różaniec. Po nim odprawiona zostanie msza święta dziękczynna, która zakończy obchody Dni Papieskich w Lubaczowie.

W czasie uroczystości prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na stypendia edukacyjne dla najzdolniejszej młodzieży z niezamożnych rodzin

AH, elubaczow.com

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here