Dobrej jakości kiszonka kukurydziana jest chętnie stosowana w celu sporządzenia paszy dla zwierząt gospodarskich. Warto przy tym jednak pamiętać, że przygotowanie pokarmu nie jest najłatwiejszym zadaniem.

Dobrej jakości kiszonka kukurydziana jest chętnie stosowana w celu sporządzenia paszy dla zwierząt gospodarskich. Warto przy tym jednak pamiętać, że przygotowanie pokarmu nie jest najłatwiejszym zadaniem. Aby móc prawidłowo zrealizować cały proces, należy koniecznie zadbać o odpowiednie materiały, w tym m.in. o elementy takie jak:

  • – worki obciążeniowe na pryzmy,
  • – folia kiszonkarska,
  • – siatka ochronna do silosów.

Dlaczego jest to tak istotne? Przeczytaj poniższy tekst, by się tego dowiedzieć.

Obciążeniowe worki silosowe na pryzmy

Obciążeniowe worki silosowe na pryzmy są wykorzystywane w celu uszczelniania silosów, w których znajduje się pasza kukurydziana. Ponieważ są one wypełniane żwirem, worki obciążeniowe zachowują przepuszczalność wody na odpowiednim poziomie. Worki na pryzmy produkowane przez renomowanych producentów są dostępne w następujących wariantach:

  • – wersja standardowa z nierdzewnym drutem blokującym (dzięki temu jest to produkt odporny na działanie korozji),
  • – wersja premium, która jest dodatkowo wyposażona m.in. w szybkozłączkę,
  • – wersja Siloslack z podwójnym szwem.

Folia kiszonkarska a proces zakwaszania paszy kukurydzianej

Folia kiszonkarska także umożliwia skuteczną ochronę przed elementami otoczenia o negatywnym wpływie na jakość pokarmu. Zalicza się do nich między innymi czynniki atmosferyczne takie jak opady deszczu (a także wiatru lub gradu) oraz zbyt wysokie temperatury.

Aby ochronić kiszonkę przed tymi zagrożeniami, należy wybrać folię kiszonkarską, która jest bardziej zaawansowanym rozwiązaniem niż standardowe produkty zbudowane z 5 warstw folii. Warto zadbać także o to, by wybrać powłokę zabezpieczającą przed promieniami słonecznymi. Wysokiej jakości produkty w tym zakresie zapewniają taką ochronę przez okres wynoszący nawet 1,5 roku. Należą do nich m.in.: 9-warstwowa folia BOCK BLUE 9 oraz folia BOCK 800% (liczba „800%” w nazwie oznacza, że produkt ten cechuje się wyjątkowo wysokim poziomem elastyczności i może zostać rozciągnięty do 8-krotnie większych rozmiarów niż wersja standardowa folii).

Siatka ochronna na pryzmy

Siatka ochronna na pryzmy to kolejny z elementów niezbędnych do tego, by móc przygotować dobrej jakości paszę kukurydzianą. Dzięki wykorzystaniu siatki możliwe jest zapewnienie ochrony przed dostępem dzikich zwierząt. To jeszcze nie wszystko – dobrej jakości siatka silosowa (wyprodukowana np. przez firmę BOCK) ochrania paszę także przed dostaniem się do niej powietrza, promieni UV oraz światła słonecznego.

Jest to ważne, ponieważ, jak wiadomo, czynniki te wpływają negatywnie na jakość kiszonki kukurydzianej, która jest poddana procesowi fermentacji. Pasza kukurydziana, która nie jest w odpowiedni sposób chroniona przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, mieć znacząco niższą wartość odżywczą. Z kolei ostatni z wymienionych aspektów, czyli wysoka temperatura, prowadzi do wyschnięcia paszy kukurydzianej.

Ważne jest, by wybrać siatkę silosową wyposażoną m.in. w pasy tkane – element ten znacząco ułatwia użytkowanie materiału ochronnego. Oznacza to, że nie trzeba wykorzystywać np. piasku, opon czy innych przedmiotów – dzięki pasom siatka nie zerwie się np. pod wpływem silnego wiatru. Ponadto, siatka silosowa sprawia, że możliwe jest zapewnienie skutecznej ochrony przed powstawaniem pleśni.

Wśród wyjątkowo skutecznych siatek ochronnych do silosów znajdują się takie produkty, jak np. BOCK Gitterflex. Ważne jest, by siatka charakteryzowała się wysokim poziomem trwałości. Dzięki temu będzie mogła zostać ona wykorzystana nawet przez kilka sezonów. Ponieważ siatki ochronne są dostępne w różnych rozmiarach, możliwe jest wybranie takiego rozwiązania, które będzie dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb danego gospodarstwa rolnego.

Kiszonka kukurydziana – podsumowanie

Przygotowanie dobrej jakości kiszonki z kukurydzy to wymagające zadanie. Należy przy tym pamiętać, że dobre chęci oraz doświadczenie to atuty cenne, lecz niewystarczające. Przestrzeganie zasad dotyczących fermentacji pokarmu czy nawet stosowanie konserwantów nie zapewni należytej ochrony przed zagrożeniami z otoczenia. Niezwykle cenną pomoc stanowią profesjonalne narzędzia ochronne, do których zalicza się m.in. worki obciążeniowe, folię kiszonkarską oraz siatki ochronne.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here