Muzeum Kresów w Lubaczowie otworzyło się dla seniorów

0

W miniony weekend Muzeum Kresów w Lubaczowie, przyłączając się do akcji „Weekend seniora z kulturą” Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu , zaprosiło osoby starsze do uczestnictwa w wielu wydarzeniach.

fot. Muzeum Kresów w Lubaczowie

W sobotę (3 października) osoby starsze odwiedzające Muzeum Kresów w Lubaczowie i jego oddziały – Zespół Cerkiewny w Radrużu i Zespół Cerkiewny w Nowym Bruśnie, wzięły udział w wycieczkach szlakiem historii, tradycji oraz sztuki, a także w warsztatach. W programie znalazło się m.in. zwiedzanie wystaw stałych i czasowych oraz pokaz wykonywania kwiatów z bibuły „Na ludowo” czy pokaz haftu krzyżykowego „Haft z regionalnym motywem”. Warsztaty poprowadziły Janina Szynal i Monika Szwed ze Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej, które zaprezentowały bogaty dorobek twórczy.

– Naszych gości – uczestniczki pokazu „Na ludowo”, zachwyciły zbiory naszego muzeum, zwłaszcza uroda i kunszt dawnych tkanin oraz zdobienia strojów ludowych: haftowanych kołnierzyków, mankietów, przyramków koszul, kobiecych spódnic i zapasek. Niemałe wrażenie robiły także misterne hafty na poszewkach poduszek zdobiących łóżko – relacjonują organizatorzy.

Galeria zdjęć, fot. Muzeum Kresów w Lubaczowie

Natomiast w niedzielę (3 października) odbyła się konferencja „Lubaczów w drodze do Niepodległości”. W czasie spotkania rozmawiano o tym, jaką rolę odegrali lokalni bohaterowie w procesie odzyskiwania przez Polskę Niepodległości. Prof. dr hab. Maciej Franz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opowiadał o płk Dąbku jako obrońcy wybrzeża, komandor rez. Sebastian Draga z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni wygłosił wykład pt. „82 lata później. Obrona Wybrzeża w 1939 roku, niedopowiedziana czy zapomniana historia”, prof. Bogdan Hud z Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki wystąpił z prelekcją „Polacy i Ukraińcy w walce o niepodległość. Rok 1920”, a prof. nadzw. dr hab. Andrzej Olejko z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu poruszył temat „Lotnictwo i nie tylko w obronie Lwowa”.

fot. Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie

Bezpośrednio po zakończeniu konferencji,  przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Lubaczowie, odbyło się otwarcie wystawy, której autorem jest dr Zygmunt Kubrak.

Projekt „Lubaczów w drodze do Niepodległości” realizowany przez Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here