Polacy mieszkający w Holandii często zadają to pytanie w wyszukiwarce google.nl , pytanie nie bez powodu zadawane jest w języku polskim a nie niderlandzkim ponieważ holenderska Polonia doskonale zdaje sobie sprawę z kosztów usług informatycznych w Holandii.

Koszt sklepu internetowego Holandia to nie jest najtańszy rynek w Europie pod tym względem, realny koszt budowy sklepu internetowego w Holandii jeśli zdecydowałbyś się na usługi lokalnej holenderskiej firmy rozpoczyna się od kwoty kilky tysięcy Euro zależnie od finalnych potrzeb tego jak bardzo rozbudowany ma być sklep internetowy, jakiego rodzaju integracje ma on zawierać itd.

Sklep internetowy w ogólnej świadomości ludzi nie związanych z branżą informatyczną kojarzy się jako coś co się ”włącza” lub “uruchamia” czy “zakłada”, dlatego również oprócz pytań o koszt sklepu internetowego Polacy w Holandii pytają równie często o to gdzie założyć sklep internetowy w Holandii , czy jak uruchomić sklep internetowy w Holandii.

Pytania te nie biorą się z nikąd, stoją za nimi platformy abonamentowe które w natarczywy sposób reklamowane są wszędzie hasłami “wszystkomający sklep internetowy za 29,99 EUR/miesięcznie” itp. oraz informacje na takich stronach o tym że aby uruchomić taki sklep wystarczy kilka razy kliknąć i sklep internetowy już działa.

Tego typu sklepy internetowe to rozwiązania gotowe ,koszt uruchomienia takiego sklepu internetowego to faktycznie kwoty oscylujące w okolicach kilkudziesięciu Euro miesięcznie, niestety na tym koszty się nie kończą, chodzi jedynie o wywarcie pierwszego wrażenia po to aby klient zwrócił na to uwagę, zaangażował swój czas, zaczął dodawać jakiś towar bo im więcej czasu poświęci tym trudniej będzie mu zrezygnować i przyznać że stracił czas, że naiwnie wierzył że można mieć sklep internetowy za kilkadziesiąt euro miesięcznie.

Niestety rzeczywistość nie jest tak kolorowa jak byśmy wszyscy chcieli i nie ma nic za darmo. W abonamentowych sklepach internetowych płacimy za każdą dodatkową funkcjonalność której nie otrzymujemy w standardzie w kwocie tych kilkudziesięciu Euro miesięcznie, co oznacza że kwota abonamentu miesięcznego nam wzrasta gdy chcemy poszerzyć funkcjonalność takiego sklepu internetowego.

Niestety nie to jest jednak najgorsze, sklep internetowy w abonamencie ma zamkniętą strukturę co oznacza że jeśli przyjdzie ci do głowy dodanie do niego funkcjonalności której nie przewidział autor danego rozwiązania – nie zrobisz tego.

Jeśli o paru miesiącach korzystania z takiego sklepu staniesz przed ścianą i będziesz chciał zrezygnować – tracisz wszystko i musisz zacząć cały proces od początku.

Czy jest jakaś alternatywa dla abonamentowych sklepów internetowych ?

Na szczęście tak, pomijam już fakt że w Holandii nie ma zbyt wielkiego wyboru jeśli chodzi o sklepy abonamentowe i musisz w zasadzie korzystać z rozwiązań stworzonych pod rynek  globalny lub polskich platform, to gdybyś zdecydował się uruchomić taki sklep będziesz miał problemy z integracją najpopularniejszego w Holandii systemu płatności “iDEAL” , nie mówiąc z dość problematyczną lokalizacją nawigacji sklepu, komunikatów systemowych pod język niderlandzki.

Na szczęście możesz uniknąć tych wszystkich problemów wybierająć platformę open-source tj WordPress/ Woocommerce.

Koszt uruchomienia takiego sklepu internetowego w Holandii to będzie ułamek kosztów który musiałbyś ponieść gdybyś to zlecił holenderskiej firmie.

Budowa sklepu internetowego na platformie open-source to koszty rzędu 1 tysiąca Euro, do zalet tego typu rozwiązań można zaliczyć:

  • – pełne prawo własności do zbudowanego sklepu internetowego
  • – nieograniczone możliwości bezpłatnej rozbudowy takiego sklepu poprzez wbudowany panel pluginów i dostęp do tysięcy bezpłatnych modułów które możesz zainstalować 2 kliknięciami
  • – nieograniczone możliwości optymalizacji SEO (pod wyszukiwarki internetowe)

Jest wiele firm w Polsce które zbudują ci taki sklep internetowy, musisz jednak zwrócić uwagę na kilka dość istotnych elementów wybierając firmę która będzie realizowała takie zlecenie

  • – domena i hosting pod taki sklep muszą być zarejestrowane na Ciebie/ Twoją firmę, znam przypadki rejestracji tych usług na wykonawcę, niesie to duże ryzyko włącznie z utratą sklepu w przypadkach spornych związanych z tzw obsługą (jeśli pozwolisz się w nią wplątać)
  • – sklep nie powinien mieć żadnych ograniczeń funkcjonalności – niestety są przypadki kiedy firma informatyczna budująca sklep internetowy instaluje dodatkowy moduł który ogranicza możliwości Klienta w zakresie obsługi sklepu głównie polegają to na ukryciu opcji które pozwalałyby na samodzielną instalację dodatkowych modułów, lub bardziej zaawansowaną obsługę po to żeby fakturować potem takiego klienta za tzw. obsługę, dlatego musisz zwrócić uwagę na to wykonawcy, zapytać wprost czy będziesz miał nieograniczony dostęp do panelu sklepu w tym do panelu modułów (najlepiej spisać to na umowie)
  • – podejrzanie niski koszt budowy takiego sklepu powinien wzbudzić twoje wątpliwości gdyż może zwiastować późniejsze stałe koszty związane z tzw. obsługą
  • – sklep internetowy powinien posiadać wbudowany edytor graficzny który pozwoli Ci na daleko idące modyfikacje wyglądu np. strony głównej na zasadzie klik/ klik , niestety są na rynku rozwiązania które takich edytorów nie posiadają, lub firmy informatyczne celowo nie integrują edytorów za pomocą których klient byłby w stanie wyklikać sobie wszystko samodzielnie, zwróć na to uwagę i zapytaj czy sklep internetowy będzie posiadał edytor graficzny typu Wp Bakery Visual Builder lub podobny.

Koszt budowy sklepu internetowego zakładając że zlecisz jego budowę firmie z Polski nie powinien przekroczyć 1000-1200 EUR na dzień pisania tego artykułu, powinieneś w tej cenie otrzymać sklep internetowy na własność bez jakichkolwiek ograniczeń, jeśli zetkniesz się z ofertami rzędu 200-300-400 Euro powinieneś mieć świadomość tego że nie jest to koszt końcowy i może się to wiązać z późniejszą koniecznością stałej płatnej obsługi.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here