Co dalej z uchwałą anty-LGBT w powiecie lubaczowskim?

0

W ostatnich dniach samorządy w Polsce masowo uchylają wcześniej podjęte uchwały anty-LGBT. Taką decyzję podjął już sejmik województwa podkarpackiego. Radni Powiatu Lubaczowskiego, w czasie ostatniej sesji, która odbyła się 30 września, zadeklarowali chęć dyskusji nad odwołaniem dokumentu, który wprowadzili w 2019 roku.

Zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay.com

Dyskusja była wynikiem spływających pism z prośbą o wprowadzenie pod obrady najbliższej Sesji Rady Powiatu Lubaczowskiego propozycji uchylenia Deklaracji z 6 czerwca 2019 roku przeciw wdrażaniu ideologii LGBT w życiu społecznym. Taki wniosek wystosował Łukasz Rydzik z Lewicy oraz radny Marcin Piotrowski (przypominamy, w 2019 r. jako jedyny głosował przeciw wprowadzeniu tej uchwały).

Swój wniosek motywuję dyskryminującym charakterem deklaracji niezgodnym z duchem otwartości mieszkańców naszego regionu. Uchwalenie jej było jednym z największych błędów popełnionych w ponad 20 letniej historii istnienia naszej Rady. Oprócz negatywnego wydźwięku społecznego deklaracja przyjęta przez Radę Powiatu utrudnia również rozwój przedsiębiorstw na terenie naszego regionu. Wielu z przedsiębiorców sygnalizuje, że nie może ubiegać się o fundusze i dotacje z programów grantowych wspierających rozwój przedsiębiorczości – pisze Marcin Piotrowski.

Deklaracja ta, niemająca żadnych skutków prawnych, odbiła się szerokim echem wśród mieszkańców powiatu oraz przyczyniła się do odrzucenia licznych projektów zgłoszonych przez lokalnych przedsiębiorców z Funduszy Norweskich. Wstrzymanie wpłat z programów REACT-EU dla regionów, które przyjęły uchwały anty-LGBT zapowiedziała także Komisja Europejska – argumentuje w swoim wniosku Łukasz Rydzik.

W czasie sesji, która odbyła się 30 września, większość radnych argumentowała, że projekt uchwały uchylającej zapis z 2019 roku trafił na ich skrzynki mailowe zbyt późno, dlatego nie zapoznali się oni z jego treścią. Nie chcąc pochopnie podejmować decyzji, temat ten przełożyli na kolejną sesję. Pozwoli to im na poznanie opinii Zarządu Powiatu w tej sprawie i właściwych komisji.

Dodajmy, że swoje stanowisko, przyjęte w kwietniu 2019 roku, wyrażające sprzeciw wobec promocji i afirmacji ideologii tak zwanych ruchów LGBT uchylił już sejmik województwa podkarpackiego. 27 września podjął nowy pogląd – „Podkarpacie jako region utrwalonej tolerancji”. „Za” podjęciem nowej uchwały głosowało 18 radnych, 6 było przeciwko.

W czasie obrad marszałek Władysław Ortyl mówił o powodach zmiany stanowiska, argumentując, że poprzednia uchwała nie dawała żadnych efektów prawnych i środki unijne nie mogłyby być z jej powodu odebrane regionowi, jednak mógłby je stracić samorząd województwa, który dysponuje nimi jako instytucja zarządzająca.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here