Odpowiedni dobór materaca jest kluczowy dla zachowania zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Bardzo często jednak śpimy po prostu na tym, co akurat znajduje się w naszej sypialni, jednocześnie nie łącząc pojawiających się dolegliwości bólowych z tak ważnym aspektem życia, jakim jest sen. Stanowi on średnio 1/3 życia człowieka, co sprawia, że nieodpowiednio dobrany materac może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami. Jak dobrać jego twardość i wielkość, aby zapewnić sobie zdrowie i komfort?

Jak twardy powinien być materac?

Niezależnie od twardości i wielkości materaca, warto wybierać opcje firm, które uzyskały odpowiednie certyfikaty jakości – tutaj na czele znajduje się koncern Hilding. Ich materace już od wielu lat spełniają najwyższe wymogi i cieszą się przez to niezwykłą popularnością. Jednym z certyfikatów jest ten, który otrzymali od niezależnego Instytutu Szwajcarskego AEH, dokładnie sprawdzającego produkty, które muszą spełnić znaczące wymagania, aby móc nazywać się wyrobami medycznymi. Dzięki temu mamy pewność prozdrowotnych właściwości produktów tej znanej firmy.

Twardość podłoża, na którym śpimy, jest bardzo ściśle powiązana z masą naszego ciała. Jak to dokładnie działa? Jest to stosunkowo proste – im więcej waży zdrowa osoba, tym twardszy materac będzie dla niej odpowiedniejszy. Oczywiście istnieją wyjątki od tej reguły, a zaliczają się do nich osoby, które posiadają przeróżne schorzenia kręgosłupa. Wtedy warto zasięgnąć porady lekarza, który wiedząc o szczegółach schorzenia, dobierze odpowiedni typ podłoża, aby zapewnić najwyższy poziom komfortu i redukcję nacisku na newralgiczne miejsca.

Dla każdego człowieka, który nie ma stwierdzonych zaburzeń pracy kręgosłupa, proponuje się Alvare materace 160×200, które można podzielić na trzy główne typy

  • Materace twarde i bardzo twarde – są to powierzchnie, które najlepiej sprawdzą się dla osób dorosłych o wadze powyżej 90 kg. Dzieje się tak, ponieważ wraz z masą ciała, zwiększa się również jego nacisk na powierzchnię materaca, który musi ją odpowiednio odeprzeć, aby zachować prawidłową krzywiznę naszych kręgosłupów. W tym przedziale najczęściej spotkamy się z materacami typu sprężynowego, gdzie prymuje firma Hilding z modelami, takimi jak Cha-Cha Pasodoble. Wyposażone są one w wysokiej jakości materiały, które świetnie zadbają o nasze zdrowie podczas snu.
  • Materace średnio twarde – ten typ podłoża będzie najodpowiedniejszy przy osobach, które ważą poniżej granicy, o której już mówiliśmy, a więc 90 kg. Tutaj najbardziej popularnymi opcjami są materace piankowe, takie jak Hilding Rumba Salsa, które są rozwiązaniami termoelastycznymi. Znaczy to, że dopasowują się do ciała leżącego ze względu na temperaturę, który wywiera nacisk jego ciała – gwarantuje to najwyższy poziom komfortu.
  • Materace miękkie – jest to opcja, która przeznaczone jest głównie dla dzieci, jak i osób ze schorzeniami kręgosłupa. Świetnym dziecięcym modelem jest Hilding Dobranocka, który producent wyposażył w pokrowiec Lotus, zapewniający pełnię higieny.

Twardość materaca ma niezwykle ważne znaczenie, jednak nawet najlepiej dobrany jej poziom nie będzie wystarczający, gdy wielkość podłoża nie spełni wymogów ciała.

Jaką wielkość powinien mieć materac?

Dokładnie tak, jak z twardością, jest to dość indywidualny problem, który jednak ma bardzo schematyczne rozwiązanie. Materac zawsze powinien być przynajmniej o 15 cm dłuższy od długości naszego ciała. Znaczy to tyle, że dla osoby, która ma 185 cm, najbardziej odpowiednią opcją będzie materac 100×200 – w przypadku innego wzrostu sytuacja przebiega analogicznie.

Warto jednak wiedzieć, że szerokość materaca też ma duże znaczenie, choć to już jest zależne od tego, czy planujemy spać sami, czy też z partnerem. Dla singli najlepszą opcją są materace o szerokości od 100 do 120 cm. Pary najczęściej wybierają rozwiązania od 140 cm wzwyż, aby zapewnić sobie odpowiedni poziom komfortu.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here