W miniony weekend (25-26.09) odbył się Podkarpacki Festiwal Warcabowy. 41 zawodników walczyło o medale i puchary.

Festiwal rozpoczął się turniejem dla najmłodszych (do lat 6 i 8). W kategorii do lat 6 wygrali Anna Matkowska i Krzysztof Wojtyszyn, a w kategorii do lat 8 – Małgorzata Szutka i Filip Młodowiec. Dzieci rywalizowały także w konkursie plastycznym. Tu laureatem zostali Nina i Filip Kalmuk. Wręczono także nagrody (puchary, medale i dyplomy) dla najmłodszych warcabistów, którymi byli Aleksandra Siteń (4 lata i 8 miesięcy) oraz Wojciech Wojtyszyn (4 lata 11 miesięcy).

Jednocześnie odbywały się pokazowe drużynowe turnieje, w których udział wzięli członkowie klubów z Baszni Dolnej, Oleszyc, Lubaczowa i Horyńca-Zdroju, Podkarpacki Klub Sportowy Niewidomych i Słabowidzących z Przemyśla oraz Lvivską Oblast (Ukraina). W ramach Festiwalu odbywały się również konkursy rozwiązywania zadań (kombinacji) warcabowych.

– Przypadkowi przechodnie byli mocno zdziwieni umiejętnościami najmłodszych. Wiele osób przyjezdnych (kuracjuszy) było zainteresowanych nauką gry warcabowej widząc to wszystko i z każdą osobą nawiązano kontakt w celu przesłania materiałów szkoleniowych – relacjonuje Jan Artymowicz.

W ramach Festiwalu otwarte zostało stanowisko reklamujące osiągnięcia LKS „Unia” w Horyńcu-Zdroju, który w tym roku obchodzi 35-lecie powstania. Oprócz pokazu pucharów i medali można było pooglądać kilka kronik ze starymi fotografiami dokumentującymi działalność od 1986 roku.

Inicjatywa realizowana była w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023” dofinansowanego ze środków  Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Regionalnymi Operatorami Projektu byli: „Fundacja Przestrzeń Lokalna”, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja. Realizatorem i wnioskodawcą była nieformalna grupa „Królowie Warcaby” (Marek Papiernicki, Teresa Kornaga, Franciszek Ważny) przy wsparciu Podkarpackiego Okręgowego Związku Warcabowego.

Galeria zdjęć, fot. POZW.

AH, elubaczow.com, inf. nadesłana


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here