W miniony weekend (25-26.09) odbył się Podkarpacki Festiwal Warcabowy. 41 zawodników walczyło o medale i puchary.

Festiwal rozpoczął się turniejem dla najmłodszych (do lat 6 i 8). W kategorii do lat 6 wygrali Anna Matkowska i Krzysztof Wojtyszyn, a w kategorii do lat 8 – Małgorzata Szutka i Filip Młodowiec. Dzieci rywalizowały także w konkursie plastycznym. Tu laureatem zostali Nina i Filip Kalmuk. Wręczono także nagrody (puchary, medale i dyplomy) dla najmłodszych warcabistów, którymi byli Aleksandra Siteń (4 lata i 8 miesięcy) oraz Wojciech Wojtyszyn (4 lata 11 miesięcy).

Jednocześnie odbywały się pokazowe drużynowe turnieje, w których udział wzięli członkowie klubów z Baszni Dolnej, Oleszyc, Lubaczowa i Horyńca-Zdroju, Podkarpacki Klub Sportowy Niewidomych i Słabowidzących z Przemyśla oraz Lvivską Oblast (Ukraina). W ramach Festiwalu odbywały się również konkursy rozwiązywania zadań (kombinacji) warcabowych.

– Przypadkowi przechodnie byli mocno zdziwieni umiejętnościami najmłodszych. Wiele osób przyjezdnych (kuracjuszy) było zainteresowanych nauką gry warcabowej widząc to wszystko i z każdą osobą nawiązano kontakt w celu przesłania materiałów szkoleniowych – relacjonuje Jan Artymowicz.

W ramach Festiwalu otwarte zostało stanowisko reklamujące osiągnięcia LKS „Unia” w Horyńcu-Zdroju, który w tym roku obchodzi 35-lecie powstania. Oprócz pokazu pucharów i medali można było pooglądać kilka kronik ze starymi fotografiami dokumentującymi działalność od 1986 roku.

Inicjatywa realizowana była w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023” dofinansowanego ze środków  Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Regionalnymi Operatorami Projektu byli: „Fundacja Przestrzeń Lokalna”, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja. Realizatorem i wnioskodawcą była nieformalna grupa „Królowie Warcaby” (Marek Papiernicki, Teresa Kornaga, Franciszek Ważny) przy wsparciu Podkarpackiego Okręgowego Związku Warcabowego.

Galeria zdjęć, fot. POZW.

AH, elubaczow.com, inf. nadesłana

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here