Owsica. Choroba pasożytnicza

0

Owsiki to jedne z najpowszechniejszych pasożytów. Zakażenie owsicą najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolny i szkolnym. Jajeczka owsików dostają się do organizmu za pośrednictwem brudnych rąk, niemytych owoców, zabawek i innych przedmiotów, z którymi na co dzień styka się wiele dzieci. Dlatego często nazywamy owsicę chorobą brudnych rąk. Jajeczka owsików mają możliwość przeżycia bez organizmu żywiciela nawet kilka tygodni. Znajdują się na różnych powierzchniach np. zabawkach, meblach, tekstyliach. Dlatego tak łatwo można wprowadzić je do organizmu. Dowiedzmy się, jakie są objawy owsicy i jak długo trwa jej leczenie.

Objawy owsicy. Jak rozpoznać nicienie?

Najbardziej charakterystycznym objawem zarażenia tymi nicieniami jest uporczywy świąd w okolicach odbytu, nasilający się wieczorem i w nocy. Owsiki bytują w jelicie grubym, a samica składa jajeczka w okolicach odbytu. Dlatego właśnie tam odczuwany jest świąd. Kolejnym objawem może być rozdrażnienie, problemy ze snem, zgrzytanie zębami, trudności z koncentracją, brak apetytu.

Aby potwierdzić diagnozę, warto wykonać badanie kału lub uważnie obserwować bieliznę dziecka, bowiem często właśnie tam możemy zaobserwować małe, ruszające się, białe niteczki.

Jak długo trwa leczenie owsików?

Leczenie owsicy nie jest trudne. Przede wszystkim należy zapamiętać naczelną zasadę – leczeniu poddają się wszyscy domownicy. A jak długo trwa leczenie owsików? Preparat przyjmuje się dwa razy, w dniu rozpoznania oraz po około 2-3 tygodniach od rozpoczęcia leczenia (źródło).

Jednak samo przyjęcie leku nie rozwiązuje całkowicie problemu. Pamiętać należy, że pasożyt może przetrwać poza organizmem żywiciela nawet kilka tygodni. Dlatego tak ważna jest dezynfekcja całego mieszkania. Tekstylia, w tym zabawki, należy wyprać w gorącej temperaturze. Porządnie i dokładnie oczyścić mieszkanie z kurzu, wszystko odkazić, a bieliznę dodatkowo wyprasować, aby uniknąć ponownego zakażenia. 

Jak zapobiegać?

Niby prosto – powinna wystarczyć odpowiednia higiena. Pasożyty jednak są przebiegłe i mimo że nasze dziecko będzie zachowywać podstawowe zasady higieniczne, to do zakażenia może dojść nawet poprzez podanie dłoni drugiej zakażonej osobie. Mimo wszystko warto uczulać dzieci na kwestie higieny. Dokładne mycie rak, szczególnie po wyjściu z toalety czy zabawie na podwórku to podstawa.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here