Funkcjonariusze Straży Granicznej z Budomierza ujawnili fałszywe karty pobytu u pięcioosobowej rodziny z Turcji. Podróbki miały pozwolić im osiedlić się w Niemczech.

Turecka rodzina chciała wjechać do Polski w miniony wtorek (21.09) przez przejście graniczne w Budomierzu. Małżeństwo z trójką dzieci w wieku 14, 17 oraz 19 lat przedstawiło do kontroli oryginale tureckie paszporty oraz niemieckie tytuły pobytowe. Dokumenty te miały potwierdzać prawo do pobytu na terytorium Niemiec. Funkcjonariusze Straży Granicznej zakwestionowali autentyczność dokumentów. Wnikliwa kontrola kart pobytu z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu potwierdziła podejrzenia – dokumenty były wykonane na wzór oryginalnych.   

W obecności tłumacza cudzoziemcom postawiono zarzuty wykorzystania fałszywek oraz próby nielegalnego przekroczenia granicy, do czego się przyznali. W trakcie przesłuchania szczegółowo odpowiedzi mundurowym o planie swojej wyprawy. Fałszywe dokumenty kupili jeszcze w trakcie pobytu w Turcji, płacąc po tysiąc euro za sztukę. Na Ukrainę dostali się legalnie drogą lotniczą. Ostatecznie chcieli dotrze do Frankfurtu w Niemczech i tam się osiedlić – informuje mjr SG Elżbieta Pikor, rzecznik prasowy Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu.

Straż Graniczna wydała im decyzje o odmowie wjazdu do Polski i zawróciła na Ukrainę. O konsekwencjach prawnych popełnionych czynów zdecyduje sąd.

elubaczow.com, BiOSG

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here