O Kresach w MBP w Lubaczowie [ZDJĘCIA]

0

W miniony czwartek i piątek (16-17.09) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zorganizowało spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim i otworzyło wystawę.

W czwartek z czytelnikami MBP rozmawiał Tomasz Kuba Kozłowski. Wystąpił z wykładem pn. „X Muza na Kresach”. Przedstawił zapomniany świat kresowego kina, sylwetki wybitnych aktorów i aktorek urodzonych na tamtych terenach. Wśród nich znaleźli się m.in. Zofia Batycka, Nina Andrycz, Anna Seniuk czy Adam Brudzisz. Całość uzupełnił bogatą galerią zdjęć zawartą w prezentacji multimedialnej.

Natomiast w piątek odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Kresowe wspomnienia”. Do przygotowania ekspozycji wykorzystane zostały m.in. wywiady, materiały pokonkursowe z konkursu o tej samej nazwie, pamiątki rodzinne pochodzące ze zbiorów prywatnych, fotografie i wspomnienia.  W czasie wernisażu o historii swoich rodzin zmuszonych do opuszczenia domów na Kresach Południowo-Wschodnich II RP w latach 1942-1947 opowiadali: Maria Magoń, Maciej Hypiak, Stefania Krupa, Barbara Thieme, a także Beata Mikłasz. Zgromadzona publiczność poznała również dzieje pozostałych rodzin, których biogramy zostały umieszczone na wystawie, a są wśród nich rodziny Heleny Joniec z d. Lewko, rodzina Wojciecha Rogowskiego, rodzina Puszków, Hrycaków, Woszczaków, Mamczurów i Maciągów.

Wystawie towarzyszył katalog, który był jej uzupełnieniem. Umieszczone w nim zostały prace laureatów dotychczasowych edycji konkursu „Kresowe wspomnienia”, m.in. Macieja Hypiaka, Julii Maciąg i Agnieszki Woszczak oraz historie wymienionych wcześniej rodzin, które wypędzone z Kresów, znalazły swój nowy dom w Lubaczowie i okolicach.

Dodatkowo organizatorzy zachęcali mieszkańców powiatu lubaczowskiego do spisywania wspomnień swoich oraz bliskich, którzy pochodzą z Kresów i zostali zmuszeni do opuszczenia domów rodzinnych w latach 1942-1947.

Wystawa do końca września eksponowana będzie w Lubaczowie. Do 30 października zagości także w dwóch innych gminach położonych na terenie powiatu.

Galeria zdjęć, fot. MBP w Lubaczowie.

AH, elubaczow.com, MBP w Lubaczowie

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here