W piątek w Lubaczowie na placu przy ul. Konopnickiej odbył się EKOfestiwal. Uczestnikom przybliżono zagadnienia związane z edukacją przyrodniczo-leśną, ekologiczną, nauką o produktach pszczelich i geoedukacją. Chętni mogli także wymienić surowce wtórne na sadzonki drzew.

EKOfestiwal w tym roku odbył się pod hasłem  „Łączy nas Natura”. Na uczestników czekały warsztaty, prezentacje, pokazy naukowe, zabawy i konkursy. Na scenie wystąpili „Teatr Kultureska” i Stowarzyszenie „Ekoskop”, które przedstawiło swój blok poświęcony owadom – „Skrzydlatorium”. Dzieciom przybliżone zostały owady. Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny „Mój przyjaciel owad” oraz konkurs na najbarwniejszy strój owada. Ponadto w czasie EKOfestiwalu dostępne były stoiska edukacyjne ,,Bartnik” z dawnymi metodami zakładania uli i zbierania miodów, producentów kotłów najnowszej generacji i odnawialnych źródeł energii, a także Nadleśnictwa Lubaczów, Oleszyce i Narol, Państwowej Inspekcji Pracy oraz Gminy Lubaczów. Dodatkowo uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach z zakresu bioróżnorodności, ziołowego rękodzieła i pirografii ,,Ogniem w drewnie”, grach, quizach, konkursach i pokazach. Najodważniejsi mogli zmierzyć się z językiem polskim w leśnym dyktandzie. Na uczniów czekały również prelekcje dotyczące dziejów życia na Ziemi, a na wszystkich chętnych wykład Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie „Zagrożenia związane z azbestem”.

Jak co roku, za makulaturę lub zgniecione butelki PET, baterie czy elektrośmieci (tj. mały sprzęt AGD, RTV) można było otrzymać sadzonki drzew leśnych: buka, dębu, sosny, jodły lub modrzewia.

Organizatorami wydarzenia byli Starostwo Powiatowe w Lubaczowie i Stowarzyszenie Geoturystyczne  „Roztocze Wschodnie”. Patronat honorowy nad EKOfestiwalem objęli:  Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Podkarpacki Kurator Oświaty, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie. Sponsorami wydarzenia byli: Grupa PBI, Przedsiębiorstwo Empol oraz Master.

Organizacja EKOfetiwalu została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Galeria zdjęć, fot. powiatlubaczowski.pl

AH, elubaczow.com

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here