Kuchnia to niezwykle istotnie miejsce w każdym domu. Zazwyczaj nie jest ona bowiem tylko miejscem przygotowywania posiłków, ale również służy rodzinnym spotkaniom oraz wspólnym długim rozmowom. Musi być ona zatem przestrzenią nie tylko bardzo funkcjonalną, ale również posiadającą odpowiedni klimat. Jest on tworzony poprzez przez wyposażenie, w tym meble kuchenne.

Meble kuchenne


Meble kuchenne mają do spełnienia kilka różnorodnych funkcji. Po pierwsze, służą one do przechowywania produktów spożywczych oraz drobnych sprzętów i akcesoriów. Szafki kuchenne powinny być zatem niezwykle pojemne. Po drugie, meble kuchenne muszą być niezwykle funkcjonalne, tak aby ułatwiały codzienne przygotowywanie posiłków. Po trzecie, meble przyczyniają się do wspomnianego powyżej unikalnego stylu każdej kuchni, zachęcającego do biesiadowania i długich rozmów przy wspólnym stole. Należy jednak pamiętać, że z uwagi na rodzaj wykonywanych w kuchni prac, meble mogą ulegać uszkodzeniu. Z czasem dochodzi bowiem do tworzenia się nieatrakcyjnych zarysowań, otarć lub pęknięć.

Jak odnowić meble kuchenne?


Renowacja mebli kuchennych może być związana z ich pogorszonym stanem wynikającym z uszkodzeń mechanicznych lub też chęcią zmiany wyglądu wyposażenia wnętrza. Aby nadać mu świeżości można oczywiście wymienić wszystkie meble na nowe, lub też dokonać ich samodzielnej renowacji. W pierwszym wypadku należy liczyć się z dość dużym kosztem, w drugim – koszt jest niższy, a dodatkowym bonusem jest satysfakcja z samodzielnie wykonanej pracy. Aby jednak jej efekty były zadowalające, należy zastosować kilka poniższych zasad.

Jak odnowić meble kuchenne wykonane z drewna?


W zależności od pożądanego efektu, jaki ma być osiągnięty podczas renowacji drewnianych mebli kuchennych, można podkreślić ich naturalny rysunek słojów lub nadać im zupełnie nowy jednolity kolor. Niewątpliwą zaletą mebli wykonanych z litego drewna jest fakt, że zarówno ich wierzchnia warstwa, jak i te położone poniżej są podobne. W związku z tym, w celu usunięcia powierzchniowo położonych rys możliwe jest zeszlifowanie zewnętrznej warstwy drewna. Można to z powodzeniem wykonać za pomocą papieru ściernego lub szlifierki. W zależności od stopnia twardości drewna należy wybierać papier o odpowiedniej granulacji. W przypadku twardego drewna dębowego warto wybrać papier o granulacji 80, natomiast miękkie drewno można szlifować za pomocą papieru ściernego o granulacji 120, 150 lub 180. W sytuacji, w której poddawane renowacji meble są pomalowane farbą lub dodatkową warstwą lakieru, warstwy te można skutecznie usunąć poprzez zastosowanie specjalistycznych preparatów. Po ich wpływem stare powłoki zaczynają się łuszczyć i są łatwe do usunięcia za pomocą papieru ściernego lub cykliny.

Po usunięciu warstwy farby lub lakieru, powierzchnię odnawianych mebli należy wygładzić za pomocą papieru o granulacji w zakresie od 180 do 240. W dalszej kolejności drewno należy odpowiednio zabezpieczyć przed negatywnym wpływem czynników mechanicznych za pomocą oleju do drewna lub specjalnej bejcy. Po ich wyschnięciu, powierzchnię należy wygładzić za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego lub waty stalowej. Pokrycie wypolerowanej powierzchni mebla warstwą oleju, wosku, lakieru, bejcy lub lakierobejcy umożliwi zachowanie naturalnego rysunku słojów oraz uzyskanie pożądanego stopnia połysku. W celu zmiany koloru szafek kuchennych, ich wypolerowana powierzchnia powinna być pokryta kolorową bejcą w celu zachowania widoczności słojów lub farbą do mebli kuchennych, w celu nadania im jednolitej barwy. Po wyschnięciu zastosowanych preparatów, powierzchnia mebli powinna zostać zabezpieczona woskiem lub lakierem. 

Jak odnowić meble kuchenne forminowane?


W przypadku tego typu mebli początkowe etapy renowacji przebiegają podobnie, jak w przypadku mebli z litego drewna i obejmują usunięcie starych powłok zewnętrznych. Na tym etapie należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas pracy, ponieważ zbyt intensywne szlifowanie może doprowadzić do zdarcia zewnętrznej okleiny wykonanej z drewna. W wyniku tego dojść może do odsłonięcia położonych głębiej warstw wykonanych ze sklejki czy płyty paździerzowej. Drobne ubytki w drewnie można wypełniać szpachlą do drewna, a następnie delikatnie szlifować. W przypadku dużych uszkodzeń, konieczna jest jednak wymiana elementu, jego szlifowanie oraz nałożenie ochronnej warstwy lakieru lub farby.

Jak odnowić meble kuchenne z okleiną PCV?


Szafki kuchenne wykonane z MDF i pokryte okleiną PCV są podatne na uszkodzenia związane z nadmierną wilgocią lub działaniem wysokich temperatur. W związku z tym, dość często dochodzi podczas ich użytkowania do odchodzenia okleiny od powierzchni mebli. Drobne uszkodzenia można podklejać za pomocą specjalnego kleju do mebli, natomiast w przypadku konieczności lub chęci wymiany całej okleiny należy ją zerwać, a fronty z płyty MDF wyszlifować papierem ściernym. Następnie konieczne jest odtłuszczenie odnawianej powierzchni oraz nakładanie kolejnych warstw farby. Ich liczba zależy od pożądanego efektu krycia. Więcej: https://dbay.pl/blog/jak-odnowic-meble-kuchenne-z-okleina/


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here