Jak rozpalić piec na ekogroszek?

0

Nowoczesne kotły na ekogroszek to urządzenia, które cieszą się w Polsce dużą popularnością. Z założenia są ekonomiczne (pozwalają na optymalne wykorzystanie paliwa i skuteczne ogrzanie całego domu) oraz praktycznie bezobsługowe – wystarczy je tylko regularnie czyścić i uzupełniać ekogroszkiem. Zdarza się jednak, że niektórzy mają problem z rozpaleniem kotła. Jak więc rozpalić piec na ekogroszek? Garść podpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Jak rozpalić piec na ekogroszek – wybierz odpowiednie paliwo

Nie masz pomysłu, jak rozpalić piec na ekogroszek? Być może problem tkwi w samym paliwie. Zwróć uwagę, aby było wysokiej jakości i maksymalnie suche. W ten sposób unikniesz dymu w kotłowni. Co więcej, suchy, wysokiej klasy ekogroszek nie tylko szybciej się rozpala, ale też ma pozytywny wpływ na żywotność Twojego pieca. Pamiętaj również o tym, że do procesu spalania niezbędny jest dopływ odpowiedniej ilości powietrza. Jeśli wystarczająco dużo powietrza będzie docierać do komory spalania, osiągniesz pożądaną temperaturę, która będzie podtrzymywana przez dłuższy czas.

Jak rozpalić piec na ekogroszek – wyczyść kocioł

Zanim przystąpisz do rozpalania w piecu, upewnij się, że jest on do tego odpowiednio przygotowany. W pierwszej kolejności sprawdź, czy wszystkie elementy kotła działają poprawnie. Poza tym koniecznie wyczyść piec – to podstawowa czynność, którą należy regularnie powtarzać. Jest ważna nie tylko dla żywotności pieca (nadmierna ilość popiołu i innych zanieczyszczeń może prowadzić do jego awarii), ale także dla efektywnego i ekonomicznego spalania oraz energetycznej sprawności kotła.

Jak rozpalić w piecu z podajnikiem?

Nowoczesne piece z podajnikiem cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Z założenia miały możliwie jak najbardziej ułatwić ogrzewanie domu i zminimalizować w tym procesie zaangażowanie człowieka. Nie musisz więc co chwilę doglądać pieca, by sprawdzić ustawienia temperatury czy upewnić się, czy nie trzeba uzupełnić ekogroszku. Wystarczy, że uzupełnisz zbiornik na kilka dni, a całą resztę wykona za Ciebie piec. Możesz skorzystać z automatycznych ustawień kotła (wówczas piec rozpali się automatycznie wykorzystując nowoczesny system rozpalający), ale w razie potrzeby możesz też swobodnie przełączyć go na tryb ręczny, by samodzielnie go rozpalić.

Krok 1: Przenieś niewielką ilość ekogroszku do retorty.

Krok 2: Na ekogroszku połóż podpałkę – wykorzystaj do tego papier, garść pelletu, tekturę lub kawałki drewna.

Krok 3: Podpal.

Krok 4: Gdy zauważysz, że ogień stopniowo przenosi się na ekogroszek, uruchom słaby nadmuch – kiedy płomień się zwiększy, zwiększ również siłę nadmuchu.

Krok 5: Gdy ogień będzie wystarczająco duży i obejmie całe palenisko, przełącz piec na tryb automatyczny.

Więcej informacji na temat tego, jak rozpalić piec na ekogroszek znajdziesz w artykule na stronie https://najlepszyekogroszek.pl/poradnik/rozpalanie-pieca-na-ekogroszek.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here