Zmarła lubaczowska poetka – Barbara Mazurkiewicz

0

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 8 września zmarła Barbara Mazurkiewicz – poetka, prozaik, felietonistka i wydawca. Msza święta pogrzebowa odprawiona zostanie 10 września (piątek) o godz. 13:00 w kaplicy przy ul. Ofiar Katynia w Lubaczowie.

for. archiwum prywatne

Barbara Mazurkiewicz urodziła się w Lubaczowie w 1954 roku. Z wykształcenia była technikiem gastronomii. Swoją karierę rozpoczęła w Radiu Rzeszów prowadząc program „Noc z poezją”. Miała także cykliczne audycje z poezją w szczecińskim radio „BAKCYL” oraz w internetowym „Radio Balbek”. Była właścicielką i założycielką Dziennika Literackiego E-literaci. Mało spała, często czyta, dużo pracowała i podróżowała. Ze swoich wojaży czerpała natchnienie do pisania. W swoich wierszach niekoniecznie chciała pokazać siebie, choć zawsze identyfikowała się z podmiotem lirycznym. Twierdziła, że najpiękniejsze utwory powstają w smutku, bo wtedy są bardzo emocjonalne, mądre i coś wnoszą. Jej poezja jest świadoma, inteligenta, prowokująca i bardzo swobodna. Wiersze drukowała w licznych antologiach, na rynku literackim pojawiły się równiej jej autorskie tomiki. Fragmenty jej twórczości tłumaczone są na język angielski, niemiecki i indyjski w USA, Kanadzie, Szwecji, Australii, Niemczech, Anglii i Belgii.

Była członkiem Stowarzyszenia Twórców Wszelakich. W 2011 roku otrzymała tytuł Poety Roku, a w 2012 – honorową nagrodę Związków Literatów Polskich. Od Prezydenta Przemyśla odebrała „List gratulacyjny”, a od Prezydenta Inowrocławia – za tomik „Kamienne miasteczko”. W 2015 roku dostała Dyplom Honorowy Burmistrza Miasta Lubaczowa za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej.

Barbara Mazurkiewicz zmarła w wieku 67 lat. Trumna z ciałem złożona została w kaplicy przy ul. Ofiar Katynia w Lubaczowie (na tzw. nowym cmentarzu). Różaniec w intencji Barbary Mazurkiewicz odmówiony zostanie 9 września (czwartek) o godz. 18:00. Msza święta pogrzebowa odprawiona zostanie 10 września (piątek) o godz. 13:00 w kaplicy. Następnie nastąpi pochówek na miejscowym cmentarzu.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here