Trudno wyobrazić sobie sukces strony internetowej bez odpowiedniego pozycjonowania. Wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania i równocześnie brak strategii SEO oraz dobrego content marketingu? To się raczej nie zdarza. Warto jednak pamiętać, że pozycjonowanie pozycjonowaniu nierówne. Są bowiem dobre i złe praktyki, które albo wyniosą Twoją witrynę na szczyt rankingów Google, albo zepchną ją na margines. Sprawdź, o czym pamiętać i czego unikać przy pozycjonowaniu strony.

SEO – frazy kluczowe kiedyś i dziś

Frazy kluczowe to jeden z filarów pozycjonowania stron. Były, są i (wszystko na to wskazuje) będą. Czasy jednak zmieniły się, odkąd pozycjonowanie stron równało się z upychaniem słów kluczowych w masowych ilościach, gdzie się dało. Jeszcze kilka lat temu tekst zamieszczony na stronie nie musiał być ani czytelny dla użytkownika, ani widoczny. Powszechną praktyką było dodawanie dużych bloków tekstu w kolorze tła strony, będących zlepkiem fraz kluczowych. Dziś o takich praktykach możemy zapomnieć (całe szczęście!).

Mniej więcej od 2011 roku Google nie docenia już zdań złożonych z samych fraz kluczowych. Ilość ustąpiła miejsca jakości. Algorytmy najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie stawiają na treści czytelne, przemyślane, podzielone na bloki, czyli takie, które są przyjazne dla czytelnika.

Frazy kluczowe muszą być zgrabnie wplecione w tekst, odmieniane, wykorzystane kilka, a nie kilkanaście czy kilkadziesiąt razy. Blogi na stronach firmowych są dzięki temu czytelniejsze i mają większą wartość merytoryczną, opisy w sklepach e-commerce są jasne i precyzyjne (przynajmniej powinny takie być), a treści na stronach www – konkretne i zrozumiałe.

Wytyczne Google dla pozycjonowania stron są nieustannie aktualizowane, a specjaliści od SEO, content marketingu i copywritingu muszą trzymać rękę na pulsie, by nadążyć za zmianami. Po co to wszystko? Po to, by zapanować nad dezinformacją i chaosem informacyjnym, a także, by zapewnić użytkownikom łatwy dostęp do dobrych jakości treści.

Wskazówka! Tworząc treści np. na swoją stronę www pamiętaj, że frazy kluczowe nie powinny być wybrane na chybił trafił. Muszą być dobrze wyselekcjonowane, a potem odpowiednio rozplanowane na stronie. Wybór fraz musi więc poprzedzać solidna analiza. Jak wybrać odpowiednie słowa? Możesz skorzystać np. z planera słów kluczowych Google Ads. Chcesz mieć pewność, że frazy są dobrze zaplanowane, odmienione i wplecione w tekst? Możesz skorzystać z usług agencji marketingowej, która zrobi wszystko za Ciebie.

Content marketing – jak pisać, żeby dobrze pozycjonować?

Jak już wiesz, treści muszą być czytelne i dobre pod względem jakości. Ale to nie wszystko. W content marketingu liczą się także:

  • – Unikalność – treści muszą być jedyne w swoim rodzaju. Ogromnym błędem jest kopiowanie tekstów z innych stron (nie wspominając już o łamaniu prawa i naruszaniu praw autorskich), a także używanie tych samych treści w obrębie jednej strony. Taką praktykę można często zaobserwować m.in. w sklepach internetowych – jeden, lekko zmodyfikowany opis bywa wykorzystywany na stronach różnych produktów. Niestety może to tylko obniżać pozycję strony w wyszukiwarkach.
  • – Język – przy pozycjonowaniu stron ważna jest jakość tekstu, a co za tym idzie – brak błędów ortograficznych, językowych i stylistycznych. Taki tekst może tylko odstraszać czytelników i pogarszać wizerunek marki.
  • – Atrakcyjność – treści muszą być wartościowe, ciekawe i atrakcyjne wizualnie. Powinny być urozmaicone zdjęciami, grafikami czy animacjami, a także podzielone na bloki, z wyraźnymi śródtytułami, bez długich bloków tekstu. Przed tworzeniem treści warto przeanalizować strukturę tekstów na stronach innych firm z Twojej branży – takich, które znajdują się wysoko w wynikach wyszukiwania. Sprawdź, jaką mają długość, ile wykorzystano nagłówków, jaka jest średnia liczba paragrafów.

Wskazówka! Wszystkie grafikina stronie, nie tylko te, które wykorzystujesz przy tekstach, powinny być dobrej jakości. Nie mogą jednak ważyć za dużo, ponieważ duża ilość takich grafik mogłaby spowolnić działanie całej witryny, a to ma spory wpływ na jej pozycjonowanie. Grafiki powinny być też opisane z użyciem fraz kluczowych. Należy dodać do zdjęć atrybuty alt (tzw. teksty alternatywne), dzięki którym użytkownicy będą mogli znaleźć Twoją witrynę, przeszukując grafiki Google.

  • – Aktualizacja treści – aby strona była atrakcyjna dla wyszukiwarek (i użytkowników), systematycznie powinny pojawiać się na niej nowe treści, a te, które są już obecne, powinny być aktualizowane (m.in. pod kątem SEO).

Pozycjonowanie stron a dobra strategia

Wszystkie dobre agencje marketingowe, takie jak wrocławska agencja adcookie.pl, wiedzą, że pozycjonowanie stron to proces, do którego trzeba się dobrze przygotować. Proces długotrwały, który wymaga cierpliwości, wiedzy i zaangażowania. Przed uruchomieniem kampanii SEO konieczne jest opracowanie odpowiedniej strategii. Zdecydowanie nie warto działać chaotycznie, spontaniczne, bez planu.

Strategia SEO powinna skupiać się na aspektach, takich jak:

  • – Cele biznesowe – muszą być dobrze i precyzyjnie sformułowane, a kampania powinna być dopasowana do potrzeb Twojej firmy. Zastanów się, czy chcesz wypromować markę, konkretny produkt lub usługę, czy może zwiększyć sprzedaż albo zmienić wizerunek firmy.
  • – Rodzaj strony, którą pozycjonujesz – inne działania będą potrzebne w przypadku pozycjonowania stron z ofertą firmy, a inne dla sklepów internetowych.
  • – Konkurencja – jaka jest ich pozycja w wyszukiwarkach i popularność, jak wyglądają ich strony, działania promocyjne, a nawet media społecznościowe.
  • – Pozycja Twojej firmy – do przeprowadzenia skutecznej kampanii SEO zwykle potrzebny jest audyt przeprowadzony przez specjalistów w tej dziedzinie. Zwłaszcza jeśli Twoja strona nie była wcześniej pozycjonowana, albo działania były nieskuteczne. Audyt SEO pozwoli ocenić, jaki jest aktualny stan witryny.
  • – Budżet – określ budżet, jaki chcesz przeznaczyć na działania z zakresu SEO czy content marketingu. Im większymi środkami dysponujesz, tym kampania może być bardziej rozległa.

Ważne! Nie zawsze duże środki = duży sukces. Czasem i mniejszy nakład pieniędzy pozwoli osiągnąć zamierzone cele. Wszystko musi być jednak dobrze zaplanowane. Jeśli nie masz pewności, jak poruszać się w świecie SEO i nie chcesz stracić pieniędzy, skorzystaj z usług dobrej agencji marketingowej.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here