Hale produkcyjne cieszą się dużym zainteresowaniem wśród firm, które chcą ograniczyć koszty związane z budową hali murowanej do celów związanych ze swoją działalnością gospodarczą. Sama budowa takiego obiektu, jak i jego projekt zwykle nie są czasochłonnymi kwestiami, więc nic dziwnego, że ogromną zaletą takich konstrukcji jest względnie krótki proces ich powstawania. O czym należy wiedzieć w momencie projektowania hali produkcyjnej?

Od czego zacząć projektowanie hali produkcyjnej?

Nie ma wątpliwości co do tego, że projektowanie hal produkcyjnych najlepiej zacząć od określenia dokładnego jej przeznaczenia. Ogólnikowe określenie do celów produkcyjnych z pewnością nie będzie wystarczające dla doświadczonego projektanta, który jest w stanie optymalnie zaprojektować kształt oraz wnętrze obiektu. Znając wymiary maszyn oraz ich potencjalne rozmieszczenie w takim miejscu, projektant jest w stanie zaplanować rozlokowanie instalacji elektrycznych oraz pozostałych elementów koniecznych do funkcjonowania maszyn – na przykład przyłącza wodne i elementy do odprowadzenia odpadów i ścieków pozostałych w trakcie pracy urządzeń. Do tego dochodzi kwestia związana z ochroną osób pracujących w hali, a więc na przykład stworzenie wymaganych przestrzeni i dróg do ewakuacji, właściwego wentylowania pomieszczenia i wiele innych. Wszystko to musi oczywiście spełniać rygorystyczne przepisy prawne. Projektant musi także, w zależności od potrzeb, wyznaczyć pewne obszary w hali, które będą podlegać szczególnej ochronie przeciwpożarowej ze względu na przechowywane tam niebezpieczne materiały.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy projektowaniu obiektu hali?

Nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać do tego, że zatrudnienie wysokiej klasy specjalistów będzie gwarancją poprawnie zrealizowanej inwestycji. Dlatego też nie warto iść w różnego rodzaju oszczędności i najlepiej skorzystać ze sprawdzonej firmy, która specjalizuje się zarówno w projektowaniu, jak i w budowie hal produkcyjnych. Kolejną kwestią jest lokalizacja obiektu, która ma ogromne znaczenie, aby zapewnić sprawne funkcjonowanie i brak przestojów. Najlepsze miejsce to takie z dostępem do różnego typu dróg ułatwiających sprawną komunikację i transport surowców. Konieczne jest także określenie tego czy hala będzie używana jedynie sezonowo, czy może przez cały rok. Istotne w takim przypadku jest zapewnienie odpowiednio wydajnej klimatyzacji w okresie letnim oraz w czasie zimowym zadbanie o ogrzewanie obiektu. Elementy te są nieodzowne w celu zapewnienia odpowiedniego komfortu dla pracowników.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here