Każdego dnia idziemy do przodu. Rośniemy, rozwijamy się, uczymy się nowych rzeczy i umiejętności. Może u dorosłych aż tak tego wszystkiego nie widać, ale najwięcej zobaczymy patrząc na nasze dzieci. Najpierw się nimi opiekujemy, jesteśmy, gdy stawiają pierwsze kroki, patrzymy jak poznają świat, po czym niedługo później razem z nimi idziemy na rozpoczęcie roku szkolnego. Potem kolejne i kolejne, aż przychodzi do zmiany szkoły. Jest to kluczowa chwila zarówno dla najmłodszych, jak i rodziców, ponieważ oznacza wejście na kolejny etapu w życiu. Jak to mawiał klasyk ‘coś się kończy, coś się zaczyna’. Zmiany są naturalne, jednak na początku trudno się do nich przyzwyczaić. O czym warto pamiętać, aby przebiegły one podręcznikowo?

Nikt nie mówił, że będzie łatwo

Patrząc z boku, zmiana szkoły to nic skomplikowanego, po prostu zmieniamy miejsce i tryb nauki, co jest naturalne w życiu każdego z nas. Jednak niestety w praktyce jest to dużo trudniejsze. Nasz system edukacji nakłada na każdego obywatela obowiązek nauki do 18. roku życia. Więc uczeń po ukończeniu ósmej klasy, w wieku 15 lat, musi wybrać szkołę średnią. I tutaj wszystko się komplikuje. Jaka będzie najlepsza? Może liceum ogólnokształcące, które trwa 4 lata i kończy się maturą albo technikum, trwające o rok dłużej, lecz przynoszące dodatkowe uprawnienia zawodowe? Mamy również szkołę branżową ‘zawodówkę’, której system kształcenia jest dwupoziomowy -I stopień trwa 3 lata, II trwa 2 lata. Daje ona tylko uprawnienia zawodowe. Do tego dochodzi kwestia, która szkoła, jaki profil technikum, jakie podręczniki. Na to wszystko trzeba znaleźć odpowiedzi.

Gdy pierwszy dzwonek zadzwoni

Gdy podejmiemy wszystkie decyzje, związane z wyborem konkretnej placówki, myślimy, że już większość stresu i zmartwień za nami. Jednak na pełnię szczęścia i relaksu przyjdzie jeszcze czas. Zmiana szkoły dla dziecka to ogromny przełom. Przez kilka ostatnich lat było w tej samej klasie przez lata. Miało zaufanych znajomych, dorastających w tym samym środowisku. Wszystko było jakoś ustalone – teraz wszystko zaczyna się od nowa. Ma to swoje plusy i minusy, ale niewątpliwie towarzyszy temu duży stres. Również kwestia nowych nauczycieli, a także nowych wymagań stawianych przez podręczniki szkolne może być przerażająca. Ale tak naprawdę nie ma się czego bać. Najważniejsze jest zdrowe podejście i gotowość do podjęcia nowych wyzwań. Przed nami nowe szanse i wyzwania – wykorzystajmy to!

Rodzicom również towarzyszy stres

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Tuż po zakończeniu roku szkolnego, zaczyna się temat rekrutacji do nowej placówki. Trzeba podjąć mnóstwo decyzji, dopełnić formalności i odpowiednio się do tego przygotować. Nie ma się co dziwić, że rodzice martwią się tym czy ich dziecko poradzi sobie w nowym środowisku. Zależy nam na tym, żeby znalazło nowych przyjaciół, wybór placówki, którą wybrali okazał się słuszny, a treści podręczników nie były za bardzo przytłaczające. Nowa szkoła wiąże się z większą samodzielnością i dorosłością, niż do tej pory. Rodzice w pewne kwestie nie mogą ingerować i kontrolować każdej dziedziny życia swoich pociech, co dodatkowo wywołuje stres.  Zmiana szkoły wyzwanie dla całej rodziny. Jednak bez obaw – musi być dobrze!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here