Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie zachęca do włączenia się do akcji Narodowe Czytanie. W tym roku, 4 września odbędzie się jej dziesiąta edycja. Lektura jubileuszowej odsłony to „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Jak co roku, MBP zachęca swoich czytelników i nie tylko do czynnego udziału w akcji. Wszystkie osoby chcące przeczytać fragment książki powinny się zgłosić osobiście w Czytelni dla Dorosłych MBP lub zadzwonić pod numer telefonu: 16 632 93 50 w. 25. Zapisy przyjmowane są do 27 sierpnia. Wspólne czytanie lektury „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej odbędzie się w sobotę, 4 września o godz. 10:00 na lubaczowskim Rynku.

– To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. „Moralność pani Dulskiej” weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

AH, elubaczow.com, MBP Lubaczów

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here