4 najciekawszych świętych

0

Wiara chrześcijańska opiera się na oddawaniu czci Bogu. Jednak ludzie bardzo wiele próśb w modlitwach kierują do świętych którzy są patronami różnych miejsc, zjawisk, imion. Osoby uznane przez Kościół za święte wyróżniają się ciekawymi życiorysami, wypełnionymi cudami czy postawą pełną miłosierdzia. Ale czy na pewno każdy święty od zawsze był wzorem do naśladowania? Przeczytaj historie o tych kontrowersyjnych świętych.

Historie świętych

Już od średniowiecza ludzi interesowały biografie świętych. Zaczęły powstawać księgi, które spisywały życiorysy osób, które dostąpiły nawiedzenia lub w magiczny i nieprawdopodobny sposób uleczyły chorego. Od tego czasu pisanie żywotów świętych, hagiografia stanowi naukę pomocniczą badaczy historii. Współcześnie również powstaje wiele książek i filmów bazujących na opowieściach lub legendarnych historiach o świętych. Można również zaopatrzyć się w figurkę czy medalik z wizerunkiem swojego patrona, jako znak swojej wiary. Dewocjonalia znajdziesz w sklepie internetowym holyart.pl.

Czy ci święci zawsze byli święci?

Kościół uznał już bardzo dużo osób za święte. Nie zawsze były to osoby, które prezentowały postawy godne naśladowania. Często byli to ludzie, którzy grzeszyli, lecz pod wpływem pewnych zjawisk zmienili swoje postepowanie i nawrócili się na życie w miłosierdziu. Zobacz, jakie przewinienia dotyczyły tych świętych.

Święta Fabiola

Święta Fabiola pochodziła z arystokratycznej rodziny patrycjuszy. Kobieta ta doświadczyła w życiu wiele zła. Jej mąż krzywdził ją i wielokrotnie zdradzał. Fabiola wystąpiła więc o rozwód, który był zakazany przez kościół. Separacja małżonków była dozwolona przez religię, ale mimo to źle postrzegana. Fabiola poszła o krok dalej i zawarła nowy związek z innym mężczyzną. Wywołała tym gestem niemałe zgorszenie wśród chrześcijan. Kobieta miała szczęście w nieszczęściu, ponieważ po krótkim czasie zmarli obaj jej mężowie. Otworzyło jej to drzwi do odbycia pokuty i otrzymania łaski uświęcającej. Święta Fabiola od tego momentu żyła w czystości i poświęciła się chrześcijańskiemu miłosierdziu. Wspierała chorych i ubogich, swoim majątkiem darzyła również klasztory i kościoły.

Święta Maria Egipcjanka

Maria Egipcjanka żyła na przełomie IV i V wieku w Egipcie. Kiedy skończyła 12 lat, uciekła z domu rodzinnego i zaczęła się prostytuować. Dziewczyna oddawała się rozpuście przez siedemnaście lat. Maria Egipcjanka deklarowała swoją wiarę i przyłączyła się do grupy pielgrzymów, jednak nie po to, aby się modlić. Kobieta uwodziła młodych mężczyzn i skłaniała ich do grzechu. W święto Podwyższenia Krzyża Maria chciała wejść do bazyliki Grobu Świętego, lecz otoczona niewidzialną mocą nie mogła tego zrobić. Kobieta uświadomiła sobie, że to kara za popełniane przez nią grzechy, obiecała wtedy żal za grzechy i pokutę. Maria Egipcjanka udała się na pustynię, gdzie w samotności spędziła 47 lat na umartwianiu się i poście. Rok przed jej śmiercią na pustyni znalazł ją mnich Zozym, od którego przyjęła Komunię świętą.

Święty Augustyn z Hippony

Uznany i szanowany filozof, doktor kościoła nie od zawsze był wzorem do naśladowania. Zanim odnalazł swoje powołanie, na sumieniu miał kilka grzechów. Mimo tego że jego matka, święta Monika, przykładem pobożności, nie przeszkadzało mu to w prowadzeniu frywolnego i rozpustnego trybu życia. Augustyn z jednego z takich związków miał dziecko, które zdecydował się porzucić w imię swojej kariery. Mężczyzna zapisał się także do sekty, która uchodziła za pogańską, głoszącą herezje. W pewnym momencie święty Augustyn odmienił swoje życie i od tej pory podążał ścieżkami wyznaczonymi przez Boga, stając się biskupem i oddając modlitwie.

Święty Dyzma

Postać znana również pod nazwą Dobry Łotr. Dyzma był jednym z dwóch złodziei, którzy zostali ukrzyżowani obok Jezusa. Odpowiedź jego świętości można znaleźć w Ewangelii wg świętego Łukasza. Mężczyzna znajdował się po prawej stronie Jezusa i szczerze żałował za grzechy. Jezus uwierzył w te słowa i odpuścił mu wszystkie przewinienia. Nawrócony złoczyńca stał się symbolem Miłosierdzia Bożego.

Historie tych świętych obnażają ludzkie słabości i próby zmiany postępowania. Każdy powinien indywidualnie ocenić czy warto brać z nich przykład.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here