Biegunka to jedna z bardziej uciążliwych chorób. Jest nieprzyjemna bez względu na to, ile mamy lat czy w jakiej sytuacji akurat się znajdujemy. Często jest niestety skutkiem naszych decyzji – rozwolnienia można dostać pod wpływem stresu, nieświeżego jedzenia czy braku podstawowej higieny osobistej. A co w przypadku, gdy na biegunkę zachoruje niemowlę? Czy udać się od razu do lekarza, czy szukać domowych sposobów? I czy są możliwości permanentnego uniknięcia tej niedogodnej choroby? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Jak bezbłędnie rozpoznać biegunkę u niemowlaka

Rozwolnienie jest chorobą stosunkowo łatwą do zweryfikowania. Jeśli u maluszka występuje płynny stolec w zwiększonej częstotliwości i posiada on wyjątkowo ostry i nieprzyjemny odór, mamy do czynienia z biegunką. Częstymi objawami towarzyszącymi luźnym kupom są ból brzucha oraz gorączka. Rzadsze niegodności to wymioty czy wzdęcia. Niestety, konsekwencjami biegunki są duża utrata wody i składników odżywczych, co może prowadzić do odwodnienia i wyjałowienia organizmu, co może wywołać u dziecka osłabienie, drażliwość, płacz bez łez, suchość w ustach, a w pogarszającym się stanie nawet śpiączkę czy zaburzenia oddychania. Nie należy więc bagatelizować rozwolnienia, ale także błędem będzie nadmierna panika. Należy zadziałać konkretnie i skutecznie.

Biegunka spowodowana wirusami – czy da się przed nimi obronić

Jednym z przyczyn rozwolnienia są wirusy. Styczność z innymi ludźmi przy okazji odwiedzin gości niestety skutkować może wystąpieniem biegunki u twojego niemowlęcia. Niestety, przed tym trudno się uchronić, ponieważ okres od narodzin do pierwszego roku życia dziecka jest czasem, gdy rodzina i przyjaciele chcą zobaczyć nowo narodzonego maluszka. Nawet mimo częstego mycia rąk, zwykle rozprzestrzenianie się takich wirusów jest nie do opanowania. Nie oznacza to oczywiście, że należy unikać innych ludzi i izolować się w domu. Obcowanie w środowisku jest rzeczą naturalną, a przechorowywanie infekcji wirusowych pomaga stworzyć w organizmie przeciwciała i wybudować odporność. Najlepszą praktyką jest uczulać rodzinę i przyjaciół na to, żeby unikali odwiedzin dziecka, gdy nie czują się zbyt dobrze, Również, dbanie o to, aby każdy odwiedzający nas gość, wchodząc do naszego domu, najpierw udał się do łazienki w celu umycia rąk, na pewno zaprocentuje mniejszą częstotliwością biegunek.

Dowiedz się więcej o biegunce u niemowlaka → https://biogaia.pl/zastosowanie/dzieci-i-niemowleta-0-3-lat/biegunka/

Biegunka jako reakcja na zatrucie pokarmowe – często nie jest naszą zasługą

Kolejną przyczyną rozwolnienia u niemowlaka może być zatrucie pokarmowe. Typowym przykładem takiej sytuacji jest okres wakacji, podczas którego często odwiedzamy bary i restauracje. Nierzadko zdarza się, że konsumowane przez nas jedzenie nie jest pierwszej świeżości lub nie zostało właściwie przechowywane. Jeśli poczęstujemy takim posiłkiem nasze niemowlę, wtedy nieszczęście gotowe. Warto jest więc przygotowywać prowiant dla maluszka własnoręcznie lub dbać o to, aby wybierane przez nas miejsca publiczne były czyste, a podawane w nim jedzenie było dobrej jakości. Oprócz obiadów jedzonych na przysłowiowym mieście, warto wspomnieć, że już sama zmiana pitej wody może mieć wpływ na wystąpienie zatrucia pokarmowego u dziecka.

Biegunka spowodowana stresem – niemowlęta także go odczuwają

Może być to dla niektórych zaskakujące, ale dzieci poniżej pierwszego roku życia odczuwają stres. Mogą tak reagować na zmianę otoczenia czy odwiedziny gości. Również podawanie maluszka z rąk do rąk i przebywanie u nieznanych osób może spowodować u dziecka tak dużą reakcję, że wywoła ona rozwolnienie. Jak już wspominaliśmy na łamach tego tekstu, nie oznacza to oczywiście, że powinno się unikać innych ludzi, a to, że należy obserwować uczucia i zachowanie dziecka. Czasem po prostu potrzebuje ono powolnego i stopniowego oswojenia się z nowym otoczeniem czy ludźmi. Innym faktem, który należy poruszyć, jest to, że dziecko odbiera uczucia od matki. Czyli, jeśli karmisz piersią swojego maluszka i oprócz tego przeżywasz właśnie stresujące chwile – może to wywołać u niego biegunkę. 

Jakie leki i suplementy podać, gdy niemowlę ma biegunkę

Po pierwsze i najważniejsze, zawsze powinno się skonsultować z lekarzem, jeśli biegunka nie jest jednorazowa w krótkim okresie czasu. Po drugie – woda, a najlepiej woda z elektrolitami. Rozwolnienie jest na tyle częstą przypadłością, że warto mieć takowe w domowej apteczce. Podawanie do jedzenia kleików również jest dobrym krokiem. Najważniejsze, to nie panikować. 

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here