Umywalki nablatowe stanowią doskonałe uzupełnienie wnętrz, niezależnie od stylu. Fot. Domni.pl

Umywalka to niezwykle istotny element wystroju łazienki. Każdego dnia korzystamy z niej co najmniej kilka razy. Choćby z tego powodu należy poważnie rozważyć dobór odpowiedniego modelu, tak by był wygodny w użytkowaniu, a zarazem dobrze komponował się z wystrojem wnętrza. Doskonałym przykładem rozwiązania, łączącego estetykę z praktycznością są umywalki nablatowe.

Umywalki nablatowe – czy są praktyczne?

Umywalka stawiana na blat to nie tylko element wystroju o ciekawej formie. Tego typu rozwiązanie posiada również istotne atuty od strony praktycznej. Wysoki rant (znajdujący się zazwyczaj na poziomie 10-15 cm) sprawi, że woda nie będzie chlapać na blat oraz inne pobliskie elementy, co oszczędzi sprzątania uporczywych zacieków.

Owalna umywalka nablatowa w połączeniu z baterią podtynkową o geometrycznych kształtach doskonale wkomponowuje się w nowoczesny wystrój. Fot. Domni.pl

Ponadto takie rozwiązanie w łazience pozwala na zagospodarowanie dodatkowej przestrzeni w łazience. Zarówno na blacie, gdzie można umieścić kilka dodatkowych, przydatnych na co dzień drobiazgów, jak chociażby kosmetyki, szczotki do włosów itp., jak i pod nim, gdzie możemy zamontować dodatkową szafkę, na którą w innym wypadku nie byłoby miejsca. Dlatego też umywalka stawiana na blat to doskonałe rozwiązanie również do niewielkich łazienek. W zależności od rozmiaru pomieszczenia i dostępnego miejsca można znaleźć dobrze dopasowaną umywalkę nablatową. Na rynku dostępne modele kwadratowe, prostokątne, owalne, narożne, a nawet asymetryczne. Dzięki szerokiej gamie kształtów i rozmiarów bez trudu znajdziemy egzemplarz, który idealnie dopasuje się do naszego wnętrza.

Jak montować umywalki nablatowe?

Montaż umywalki nablatowej nie jest zbyt skomplikowany. Cały proces nie różni się wiele od tego, co musimy zrobić przy instalacji modelu wpuszczanego w blat. Umywalka montowana jest bezpośrednio na blacie. Ze względu na to, że znajduje się wyżej, powinniśmy dostosować wysokość szafki tak, by krawędź umywalki znalazła się ok. 85-90 cm nad poziomem podłogi.

Umywalki stawiane na blat doskonale pasują do każdego stylu. Tutaj stanowi piękne uzupełnienie we wnętrzu inspirowanym stylem art deco. Fot. Domni.pl

W blacie należy wywiercić otwór, przez który syfon będzie łączył się z umywalką. W przypadku zastosowania osobnej, stojącej baterii, wymagane będzie zrobienie kolejnego otworu, by móc podłączyć obie instalacje. Następnie należy uszczelnić silikonem krawędzie umywalki i blatu. Końcowym etapem montażu jest zamontowanie syfonu i baterii oraz sprawdzenie szczelności instalacji.

Jakie wybrać baterie?

Bateria to dopełnienie każdej umywalki. Tak, jak należy dobrze przemyśleć wybór umywalki, tak powinno się odpowiednio dobrać do niej właściwą baterię. Również w tym aspekcie mamy spore pole do popisu. Zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem będzie umywalka nablatowa z otworem na baterię. Zwolennicy klasycznych rozwiązań najchętniej sięgną zapewne po umywalkę nablatową z otworem na baterię, którą będą mogli uzupełnić bardziej tradycyjnym modelem.

Czarna bateria nablatowa to wybór dla odważnych, jednak w połączeniu z odpowiednią umywalką oraz aranżacji wnętrza, będzie stanowić piękny dodatek do wystroju. Fot. Domni.pl

Jednak tego typu zestaw nie zadowoli tych, którym zależy na pełnej personalizacji łazienki i dostosowaniu wystroju do swojej wizji. Bateria do umywalki nablatowej powinna przede wszystkim być spójna stylistycznie. Doskonałym wyborem będzie wysoka bateria nablatowa, która elegancko prezentuje się razem z wysoką misą. Jeżeli z kolei zależy na bardziej subtelnym lub minimalistycznym wnętrzu, warto zdecydować się na model podtynkowy.

Jak widać, aranżacja łazienki z umywalką nablatową nie jest trudna, chociaż należy pamiętać o kilku aspektach, dzięki którym będą ją cechować wysoka funkcjonalność, piękno oraz spójność kompozycji.

Zobacz także: TOP 10 projektów łazienek


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

3 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here