Live streaming w sieci z roku na rok bije rekordy popularności. Wszyscy dziś jesteśmy streamerami, rozmawiając z rodziną czy znajomymi, organizując wideokonferencje biznesowe lub towarzyskie. Łatwy dostęp do technologii sprawił, że z coraz większym zaufaniem podchodzimy do komercyjnych transmisji online w Internecie. Coraz więcej osób gotowa jest płacić za dostęp do treści. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób chce na swoich transmisjach zarabiać. Jak zorganizować streaming, który przyciągnie tysiące widzów?

Zacznijmy od pomysłu

Pierwszym krokiem powinna być odpowiedź na niezwykle istotne pytanie. Dlaczego w erze VOD widzowie mają oglądać, a także płacić za treści stremowane na żywo? Live streaming ma swoją specyfikę. Jak każda audycja na żywo niesie ze sobą pewną niewiadomą. Widzowie są ciekawi tego jak rozwiną się wydarzenia, czy wydarzy się coś nieprzewidzianego, chcą być na bieżąco. O ile wydarzenia sportowe czy koncerty zawsze niosą za sobą dużo niewiadomych, o tyle małe kameralne transmisje w studiu rozgrywają się pod pełną kontrolą. Pytanie jak tą ciekawość wyzwolić podczas organizowanego przez Ciebie streamingu. Warto zastanowić się nad tym co może zaciekawić widza. Złożyć mu obietnicę ujawnienia jakiejś tajemnicy podczas stremingu. Tego typu zabiegi sprawiają, że publiczność czeka na rozwój wydarzeń, bo wie, że w końcu nastąpi.

Różne poziomy dostępu

Ciekawą opcją jest oferowanie różnych poziomów dostępu. O co chodzi? Wyobraźmy sobie np. transmisję z konferencji branżowej. Główny kanał transmisji może być publikowany bezpłatnie dla zalogowanych, ale panele specjalistyczne mogą wymagać dodatkowej opłaty z udział/dostęp do transmisji. Widz może pozostać na kanale ogólnym lub udać się do kanałów prywatnych po interesujące go treści. 

Oprawa graficzna

Otoczka transmisji online często jest niedoceniana. Organizatorom wydaje się, że najważniejsze jest to co transmitują, a nie w jakiej formie. Z roku na rok okazuje się jednak, że użytkownicy chcą w sieci oglądać wydarzenia przygotowane w sposób profesjonalny od początku do końca. Pamiętajmy też, że widz ogląda w sieci nie tylko produkcje krajowe, ale i zagraniczne live streamingi. Warto obejrzeć choćby kilka transmisji online realizowanych na potrzeby Japońskiego widza, by zobaczyć jak ważna jest oprawa graficzna streamingu. Animacje 3d, wykresy, grafiki, zestawienia, a coraz częściej także wirtualna rzeczywistość, wszystko to wpływa na ocenę jakości transmisji przez widza.

Jakość i bezpieczeństwo

Nawet najciekawszy streaming nie będzie dobrze oceniony jeśli pojawią się problemy z jakością i dystrybucją sygnału wideo. Bezproblemowa dystrybucja transmitowanego materiału do odbiorcy końcowego to podstawa każdej dużej transmisji. Równie ważnym elementem jest w tym wypadku automatyczna obsługa help desk, która rozwiąże wiele powtarzających się problemów, zdejmując z głowy organizatorów problemy z reklamacjami od niezadowolonych klientów.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here