W niedzielę (15.08) we wsi Dąbrowa w gminie Lubaczów odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające 77. rocznicę spalenia wsi i mordu na mieszkańcach, dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich z OUN – UPA.
Obchody rozpoczęła msza święta odprawiona w intencji pomordowanych w miejscowym kościele p.w. Św. Brata Alberta, której przewodniczył ks. Michał Moń. W homilii kapłan przytaczając fragment dramatycznej i wzruszającej wypowiedzi pani Anny – świadka tamtych wydarzeń zawartej w publikacji wydanej przez IPN: „Kornagi. Przysiółek Dąbrowy w powiecie lubaczowskim w latach 1939-1947” – odniósł się do mordów dokonanych na ludności cywilnej przez nacjonalistów ukraińskich. Nawoływał, by strzec wiary, gdyż jej brak budzi w ludziach najgorsze instynkty, tak jak to miało miejsce w latach okupacji i powojennych. Zaapelował także, aby historia była dla nas nauczycielką, z której należy wyciągać wnioski na przyszłość, i której nie możemy zatracić. Uroczystości mszalne zwieńczyło poświęcenie bukietów z kwiatów, zbóż i owoców.
Następnie Teresa Pamuła – Poseł na Sejm RP, przedstawiciele Samorządu Wsi Dąbrowa, przedstawiciele Gminy Lubaczów oraz harcerze Hufca ZHP Lubaczów złożyli podziękowania Księdzu Michałowi Moniowi, który w dniu wczorajszym pożegnał swoich parafian, z uwagi na objęcie nowej parafii w Kryłowie.
Dalsza część uroczystości miała miejsce przy tablicy upamiętniającej pomordowanych, gdzie Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel przywołując tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w nocy z 14 na 15 sierpnia 1944 r., prosił o pamięć o przeszłości, nie tylko w rodzinach ofiar, ale również w lokalnych społecznościach – szkołach i organizacjach pozarządowych funkcjonujących na terenie gminy. Wyraził również nadzieję, że dzięki pielęgnowaniu pamięci i przekazywaniu historii tamtych dni kolejnym pokoleniom, takie tragiczne wydarzenia już nigdy nie będą miały miejsca i następne pokolenia Polaków będą mogły żyć w pokoju.
Następnie, w imieniu rodzin pomordowanych, zabrała głos hm. Danuta Kacprzak, która ze wzruszeniem przytaczała wspomnienia swojej matki. Chwilę później złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową 12 ofiar – mieszkańców wsi Kornagi (obecnie Dąbrowa). Uroczystość zakończyła się na miejscowym cmentarzu modlitwą, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na zbiorowej mogile rodzin pomordowanych.
Galeria zdjęć, fot. gminalubaczow.pl
elubaczow.com, gminalubaczow.pl
Śledź nas w Google News
Obserwuj elubaczow.comBądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!













![Upamiętniono 82. rocznicę obrony Narola [ZDJĘCIA]](https://elubaczow.com/wp-content/uploads/2026/05/703891778_988510940202459_1082329324150205476_n-218x150.jpg)
![W Lipsku oddano hołd bohaterom walczącym z UPA [ZDJĘCIA]](https://elubaczow.com/wp-content/uploads/2026/05/704229509_1431481589023894_1540085887487167029_n-218x150.jpg)


![82. rocznica pacyfikacji Rudki. Hołd dla ofiar tragicznych wydarzeń [ZDJĘCIA]](https://elubaczow.com/wp-content/uploads/2026/04/batch_img_5372-218x150.jpg)
