Wyremontują tory na stacji kolejowej w Werchracie

1

Za prawie 9 milionów złotych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wyremontują tory na stacji towarowej w Werchracie. Efektem prac będzie sprawniejszy i bezpieczniejszy przewóz i przeładunek towarów na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Werchrata – Rawa Ruska.

Fot. Janusz Klimek

Na stacji w Werchracie, kolejowym przejściu granicznym w gminie Horyniec-Zdrój, przeładowywane są wagony z Ukrainy, przewożące materiały m.in. do produkcji ceramiki, sól drogowa i przemysłowa oraz kruszywa. Towary wjeżdżają po torze szerokim granica państwa – Kaplisze (linia 116), a następnie są przekładane na tor „normalny” linii 101 Munina – Hrebenne. Glina przewożona jest do Opoczna. Sól i kruszywa transportowane są koleją w różne strony kraju. W zeszłym roku na stacji w Werchracie przeładowano 300 tysięcy ton towarów. W drugim półroczu bieżącego roku deklarowane jest zwiększenie przeładunku o 1000 ton miesięcznie.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę za prawie 9 milionów złotych netto na przebudowę dwóch torów: szerokiego oraz normalnego o łącznej długości blisko 1,5 km z zastosowaniem nawierzchni bezpodsypkowej. Przewidziano remont odwodnienia, przebudowany zostanie także przepust. Efektem robót będą sprawniejsze, bezpieczniejsze przejazdy pociągów towarowych a tym samym zwiększenie potencjału punktu przeładunkowego.

Zadanie na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w torach nr 220, linii nr 116 i torze nr 35 linii nr 101 w stacji Werchrata w ramach projektu „Prace inwestycyjne na przejściu granicznym Werchrata – Rawa – Ruska” będzie wykonane w latach 2022-23. Inwestycja jest finansowana z budżetu państwa.

Kolejowe przejście graniczne Werchrata – Rawa Ruska (1978–82 przejście graniczne Boguszów-Rawa Ruska) powstało 24 sierpnia 2005 roku. Przejście, zarządzane przez Zakład Obsługi Przejść Granicznych w Korczowej, jest czynne przez całą dobę.

elubaczow.com, PKP PLK, ZOPG w Korczowej


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here