KGW Szczutków z najlepszą potrawą w konkursie „Kresowe Jadło”

0

Tradycyjnie, w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów, odbył się konkurs „Kresowe Jadło”. Koła Gospodyń Wiejskich, które przygotowały najsmaczniejsze dania otrzymały nagrody i wyróżnienia.

Konkurs miał przywrócić i nadać należne miejsce kuchni kresowej – kuchni czerpiącej z bogactw natury oraz z wiedzy i dziedzictwa różnych społeczności, które przenikały się nawzajem, ale nie stapiały, tworząc tradycyjną kuchnię kresową, dziś często zapomnianą.

Dania przygotowane przez KGW oceniali: Weronika Marczuk – przewodniczka po smakach Ukrainy, autorka książki „Smaki Ukrainy”, Mieczysław Czytajło z Akademii Dziedzictwa Kresów w Krakowie i Krzysztof Zieliński ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia. W ich uznaniu najlepsza była baranina pieczona w garze KGW Szczutków. Drugie miejsce zdobyło KGW Wietlin za kompot z orzechów włoskich, a trzecia nagroda powędrowała do KGW Jagiełła za Jagły. Wyróżnienia otrzymały: KGW Krowica Lasowa, KGW Hurcze, KGW Załuże, KGW Lisie Jamy, KGW Kobylnica Ruska, KGW Budomierz, KGW Antoniki, KGW Basznia Górna.

AH, festiwalkresow.pl, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here