Spotkania z kulturą turecką w Lubaczowie i Radrużu

1

W Zespole Cerkiewnym w Radrużu przybliżona zostanie kultura turecka. Od 5 do 7 sierpnia na młodszych i starszych czekać będą wykład, pokaz filmu, widowisko teatralne oraz pokaz parzenia kawy i degustacja tureckich słodyczy.

Fot. Alicja Mróz, ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie

„Spotkania z kulturą turecką” rozpoczną się w czwartek (5.08) o godz. 18:00 w budynku muzealnym wykładem pt. „Ludzie dwóch kultur – renegaci czy kulturowi pośrednicy?”. Agnieszka Aysen-Kaim – polska turkolożka tureckiego pochodzenia, doktor turkologii, pracująca w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, przywoła osobistą perspektywę wybranych postaci, urodzonych w Chrystusie i zmarłych w Allahu, brańców i branek, jeńców, poturczeńców, renegatów, bisurmanów chrześcijańskiego pochodzenia, ludzi o zagmatwanych tożsamościach, ‘wrzuconych’ w żywioł dwóch religii i dwóch światów.

– Staram się przyjrzeć na tyle, na ile jest to możliwe ze współczesnej perspektywy, jak owi dwuimienni, dwukulturowi i dwuwyznaniowi chrześcijanie Allaha, te światy godzili w sobie i w swoim życiu, jak przekraczali granice kultur jako kulturowi pośrednicy. – mówi Agnieszka Aysen-Kaim.

Następnie, o godz. 19:00 wyświetlony zostanie film „Życie jest muzyką” opowiadający o muzycznych kulturach Turcji, w szczególności Stambułu.

Kolejnego dnia, w piątek (6.08) o godz. 15:00 w budynku muzealnym w Radrużu odbędą się warsztaty  malowania techniką Ebru. Anna Żymełka-Pietrzak, która tę technikę poznała w Stambule w Pracowni Kirkambar Sanat Gürsela i Emine Uğur, nauczycielka tej sztuki, wprowadzi uczestników (dzieci powyżej 10. roku życia, dorosłych i seniorów) w tajniki tworzenia dzieł artystycznych tradycyjną wschodnią metodą zdobienia papieru. Polega ona na rozprowadzaniu na powierzchni wody zagęszczonej zwykle karagenem, farb składających się z pigmentu, wody i żółci wołowej, która sprawia, że mieszanina unosi się na powierzchni wody. Farby rozpryskuje się nad powierzchnią wody pędzlami, zrobionymi z gałązki krzewu różanego i końskiego włosia, można go też modyfikować patyczkami i grzebieniami uzyskując niepowtarzalne wzory. Malunek ściąga się z powierzchni wody kładąc na niej papier.

Na warsztaty prowadzone są zgłoszenia. W tej sprawie kontaktować się należy z Renatą Polczak pod numerem telefonu 606 357 108 lub e-mailowo: radruz@muzeumkresow.eu. Uczestnicy powinni przygotować sobie ubranie, które podczas warsztatów może się zabrudzić, ewentualnie także gumowe rękawiczki.

Tego dnia odbędzie się także pokaz parzenia kawy po turecku i degustacja tradycyjnych tureckich słodyczy. O godz. 17:00 tajniki dbałości podawania napoju zaprezentuje Agnieszka Aysen-Kaim. Następnie o godz. 19:00 w Cerkwi św. Paraskewy przedstawi widowisko „Opowieść między kulturami” oparte na autorskich badaniach naukowych. Kanwą będzie życiorys Wojciecha Bobowskiego vel Ali Ufkiego Beya, osmańskiego poligloty porwanego jako młodzieńca z terenów Rzeczypospolitej w XVII wieku.

Ostatniego dnia „Spotkań z kulturą turecką”, 7 sierpnia o godz. 15:00 odbędą się kolejne warsztaty malowania techniką Ebru.

Wydarzenie odbywać się będą w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów i jest współorganizowane przez Muzeum Kresów w Lubaczowie i Gminę Lubaczów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

AH, elubaczow.com, Muzeum Kresów

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here