O kilimach kresowych w cieszanowskiej bibliotece

0

W miniony czwartek (29.07) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Cieszanowie, w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2021, odbył się wernisaż wystawy „Kilimy kresowe ze zbiorów Stanisława Barana”. Unikatową kolekcję zaprezentował jej właściciel.

Dzięki współpracy cieszanowskiej biblioteki ze Stanisławem Baranem, kolekcjonerem, bibliofilem i regionalistą, udało się zorganizować w Cieszanowie wystawę unikatowych kilimów pochodzących z jego zbiorów.

Stanisław Baran rodem z Kobylnicy Wołoskiej, a od wielu lat mieszkaniec Berlina, opowiedział uczestnikom wernisażu o tym, skąd wzięła się jego pasja do kilimów i w jakich okolicznościach powstała ta cenna kolekcja. Warto zaznaczyć, że wszystkie kilimy kupił w Niemczech. Zakup poloników na terenie tego kraju traktuje jako swoistą misję. W 2016 roku część zbioru sprzedał Muzeum Kresów w Lubaczowie. Zachował jeszcze kilkanaście kilimów powstałych w warsztatach tkackich na Kresach dawnej Rzeczypospolitej, które prezentowane są obecnie na ekspozycji w Cieszanowie. Trudno jest ustalić konkretnie w których zakładach je wykonano, gdyż nie posiadają metek. Większość z nich pochodzi z okresu międzywojennego, kiedy to kilimy były poszukiwanym towarem nie tylko w Polsce, ale także zagranicą.

Cieszanów również ma swoje tradycje kilimkarskie. W istniejącym w latach 1925 – 1932 seminarium nauczycielskim znajdował się warsztat tkacki, w którym pod kierunkiem instruktora uczono wyrobu kilimów. Wytworzone przez uczniów tkaniny były następnie sprzedawane. Tym bardziej cieszy fakt, że po wielu latach kilimy proweniencji kresowej trafiły do Cieszanowa i cieszą oko oglądających ekspozycję.

Wystawę „Kilimy kresowe ze zbiorów Stanisława Barana” można zwiedzać w holu wystawienniczym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie do końca września. Serdecznie zapraszamy! – informuje MBP w Cieszanowie.

Galeria zdjęć, fot. MBP w Cieszanowie.

Tekst: Tomasz Róg

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here