Można zaryzykować twierdzenie, że założenie własnej działalności gospodarczej – i zostanie własnym szefem – jest prostsze niż kiedykolwiek. Nie trzeba nawet w tym celu wychodzić z domu; właściwie wszystkie niezbędne czynności można wykonać za pośrednictwem internetu. Jak w takim razie założyć własną działalność i o czym warto przy tym pamiętać?

Przed założeniem działalności zdobądź odpowiednią wiedzę – najlepiej z różnych dziedzin

Jednoosobową działalność gospodarczą może założyć właściwie każda osoba pełnoletnia – nie ma żadnych znaczących ograniczeń w tym zakresie. Przed rozpoczęciem rejestracji JDG warto jednak najpierw zdobyć wiedzę niezbędną do prowadzenia biznesu.

Oprócz wiedzy potrzebnej do wykonywania czynności będących przedmiotem działalności, osoba prowadząca JDG powinna mieć też podstawową wiedzę z zakresu finansów, prawa, podatków czy marketingu. Z tego względu szczególnie przydatne mogą okazać się studia na uczelni, na której wykładają m.in. praktycy biznesu – tak jest chociażby w przypadku szkół wyższych należących do grupy Wyższych Szkół Bankowych. O tym, jakie studia (i jakie uczelnie) dobrze przygotują do prowadzenia działalności można przeczytać na stronie https://www.wsb.pl/poznaj-wsb/dzielimy-sie-wiedza/jak-znalezc-prace-na-studiach/jak-zalozyc-dzialalnosc-gospodarcza-wlasna-firma-krok-po-kroku.

Przed założeniem działalności warto również stworzyć biznesplan, wykonać analizę konkurencji i ocenić realne zapotrzebowanie na oferowane produkty lub usługi. Pomocna może być także analiza SWOT.

Założenie działalności gospodarczej – krok po kroku

Jeśli jednak ktoś już upewnił się, że wie co chce robić w ramach działalności, a do tego stworzył szczegółowy biznesplan, czas przystąpić do rejestracji działalności. Na stronie CEIDG (Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej) należy wypełnić odpowiedni formularz. Oprócz danych osobowych i kontaktowych trzeba też wpisać nazwę firmy (pełną i skróconą) oraz podać kody PKD – opisujące branże, w których będzie działać firma. Osoba wypełniająca formularz powinna też wskazać datę rozpoczęcia wykonywania działalności (nie musi być tożsama z datą wypełniania formularza), przewidywaną liczbę pracujących (co najmniej 1) oraz pole dotyczące ubezpieczenia w ZUS. Przyszły przedsiębiorca powinien też wskazać sposób opodatkowania w firmie.

Gdy formularz zostanie zatwierdzony, a działalność gospodarcza zarejestrowana, osoba ją prowadząca otrzyma własne numery NIP i REGON.

Warto jednocześnie pamiętać, że zarejestrować firmę można nie tylko elektronicznie, ale także osobiście – w urzędzie miasta lub gminy – a także listem poleconym (istotne jest poświadczenie notarialne).

Formularz CEIDG to nie wszystko – należy pamiętać o formalnościach w ZUS i US

Należy mieć świadomość, że rejestracja firmy w CEIDG to dopiero pierwszy krok – konieczna może być też wizyta w urzędzie skarbowym oraz placówce ZUS. DO US należy wybrać się wtedy, gdy młody przedsiębiorca zdecyduje się na bycie czynnym podatnikiem VAT (lub ze względu na charakter działalności ma taki obowiązek). Dodatkowo, jeśli razem z formularzem CEIDG wypełniający nie przesłał odpowiedniego druku, to w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia wykonywania działalności należy złożyć do zakładu druk ZUS ZUA lub ZUS ZZA.

Księgowość i konto firmowe

Początkujący przedsiębiorca powinien także zdecydować co z księgowością – może ją prowadzić samodzielnie, za pośrednictwem portalu (lub w ramach odpowiedniej usługi), albo zlecić ją księgowej lub pracownikom biura rachunkowego. Warto rozważyć też od razu założenie konta firmowego. Wprawdzie w przypadku większości jednoosobowych działalności gospodarczych nie jest to w zasadzie wymagane, ale może za to okazać się przydatne w przyszłości (np. ze względu na metodę podzielonej płatności).

Po zarejestrowaniu działalności (chociaż najlepiej zrobić to jeszcze przed) należy też zorientować się, czy konieczne jest otrzymanie dodatkowych zezwoleń czy np. koncesji.

Podsumowując – proces zakładania własnej działalności wcale nie jest skomplikowany. Początkujący przedsiębiorca mimo to powinien zapoznać się z obowiązkami, jakie wynikają z faktu prowadzenia działalności gospodarczej, a także z kwestią księgowości, podatków czy usług dla firm, z których warto skorzystać.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here