Rozwój technologii spowodował, że dużo więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Osoby pracujące przy komputerze i mające siedzący tryb pracy bardzo często skarżą się na bóle pleców i schorzenia kręgosłupa. Zapobiec temu może domowa rehabilitacja i aktywność fizyczna.

Współczesny świat zamienił nasz koczowniczy tryb życia na wygodny fotel. Wcześniej człowiek cały czas był w ruchu. Musiał zebrać, wykopać lub upolować pożywienie. Dzisiaj kupujemy je w sklepie udając się do niego najczęściej siedząc w samochodzie lub w komunikacji miejskiej. Do tego dochodzi nam czas spędzony w pracy przy biurku, a po południu przed telewizorem czy komputerem. Przeciętnie człowiek w pozycji siedzącej spędza nawet 13 godzin. To bardzo niszczy zdrowie. 

Nasz kręgosłup cechuje się naturalnymi krzywiznami w danych odcinkach. W związku z tym utrzymująca się długotrwale nieprawidłowa postawa ciała przyczynia się do wytworzenia dodatkowej masy kostnej. To z kolei powoduje zwyrodnienia. Ponadto niewłaściwa pozycja i stres doprowadzają do zmian w napięciu mięśniowym w okolicach karku, pleców i barków, co powoduje ból. Zaburzona równowaga mięśniowa może wywierać także nacisk na nerwy, powodując bóle i zawroty głowy lub drętwienie kończyn górnych. Wiedzieć warto także, że brak aktywności powoduje wystąpienie zmian zwyrodnieniowych, wad postawy, wystąpienie zespołu korzeniowego, co z kolei przejawia się sztywnością pleców, kłuciem i ciągnięciami w okolicy łopatek oraz dyskomfortem w czasie siedzenia. W serwisie welbi.pl możemy znaleźć wiele porad, które pomogą nam zdiagnozować przyczyny zmęczenia czy bólu.

Chcąc zadbać o prawidłową postawę i zdrowy styl życia wiele osób rozpoczyna domową rehabilitację. W szczególności warto zatroszczyć się o kręgosłup, bo jest on dla naszego organizmu stabilizatorem i amortyzatorem. W związku z tym narażony on jest na wiele urazów. Bardzo ważna jest więc jego pielęgnacja, a pomocne w tym mogą być ćwiczenia na plecy. Aktywność tego typu to cenne narzędzie usprawniające nie tylko dla osób mało wysportowanych, ale też seniorów. Powtarzając ćwiczenia rozciągające codziennie odzyskuje się dobre samopoczucie, robi się krok ku zdrowiu i zmniejsza dolegliwości w obrębie kręgosłupa. Wystarczy zaledwie kilka minut dziennie. Ćwiczenia warto ukierunkować na wzmocnienie mięśni grzbietowych oraz stosować te wpływające na utrzymanie prawidłowej postawy. Pamiętać trzeba, że zanim rozpocznie się treningi należy wcześniej dopasować ich charakter i intensywność do stanu swojego zdrowia. Wiele porad znajdziemy w sieci, ale w przygotowaniu zestawu ćwiczeń pomocny powinien być również  fizjoterapeuta lub rehabilitant. Obok ćwiczeń domowych, najczęściej polecanym sportem przy bólach kręgosłupa jest pływanie.

Nie warto na własną rękę zabierać się za ćwiczenia. Wcześniej należy zapoznać się z zaleceniami i wskazówkami dotyczącymi tego, jak prawidłowo wykonywać dane treningi, by były one efektywne i przynosiły zamierzone rezultaty. Pamiętać też trzeba, że rehabilitacja domowa prowadzona na własną rękę nie zastąpi tej profesjonalnej, udzielanej przez fizjoterapeutów. Porady nie mogą zastąpić wizyty czy konsultacji lekarskich, które są wskazane przy mocnych bólach lub dłużej utrzymujących się dolegliwościach. W takich przypadkach bezwzględnie trzeba udać się na rozmowę ze specjalistą.

3 komentarze

  1. Jak fizjoterapeuta mogę Państwu powiedzieć, że zdecydowana większość (około 95%) bólu związana jest z mięśniami, więzadłami i stawami. Bóle te są nieprzyjemne, ale nie groźne iw większości przypadków ustępują samoistnie w ciągu 2-3 dni. Natomiast kiedy ból jest przewlekły są to najczęściej urazy. Moi pacjenci dzielą się tych ciepło i zimnolubnych dlatego obowiązkowo każdy z nich dostaje ode mnie próbkę maści konopnej konopiafarmacja thermolka i mentholka. Testują na sobie w skali od 1 -10 , która wersja dała największa ulgę i tak zaczynamy kurację. Od natychmiastowego znieczulenia bólu, bo samo leczenie będzie trwało nawet kilka miesięcy. Regeneracja chrząstki czy stan zapalny nie znikną z dnia na dzień, dlatego nie pozwalam, aby moi podopieczni się męczyli, i zabiegi wykonujemy tymi maściami.

  2. Bardzo ważny artykuł. Zwłaszcza, że na kręgosłup coraz młodsi narzekają. Samo to jak ktoś ma pracę siedzącą, nie ma siły, żeby kręgosłup w końcu nie zaczął dokuczać. Trzeba się ruszać, koniecznie. Domowa rehabilitacja super pomysł. Sama mam taką w domu. Zakup urządzenia od Biomag do magnetoterapii to była najlepsza inwestycja w zdrowie. Tym bardziej jak cała ta pandemia, trudno się dostać do lekarzy albo prywatnie trzeba płacić. A jak mam ten sprzęt to i mąż korzysta i rodzice. Jak coś boli, na stawy, krążenie, ogólnie na ponad 100 chorób.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here