Za nami spotkania z kulturą żydowską, koncert Meli Koteluk i „wizyty” w kosmosie. A co na ten weekend przygotowali dla nas organizatorzy Festiwalu Dziedzictwa Kresów?

Sobota (24.07) w całości poświęcona będzie Ogólnopolskim Spotkaniom Kresowym. W czasie rozmów w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie uczestnicy wymieniają się doświadczeniami i poglądami. O godz. 9:30 rozpocznie się prezentacja instytucji zajmujących się dziedzictwem historyczno-kulturowym Kresów, a o 15:00 – prezentacja organizacji, stowarzyszeń i środowisk kresowych. Odbędzie się także wernisaż wystawy „Lwów w grafice. Miasto. Ludzie. Wydarzenia.” Zobaczyć będzie można także ekspozycję „Malować Lwów”, na którą złożą się prace artystów Lwowskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych.

Wieczorem, o godz. 19:00 w Sanktuarium NMP Łaskawej Lwowskiej w Lubaczowie wystąpi kwartet smyczkowy „Insano” z koncertem  „Chroń nas od ciężkich losu zmian”. Pieśni sakralne zaprezentują nam Magdalena Artman – Zalewska, Millenna Kamińska, Maciej Łukaszuk, Przemysław Ćwiek i Rafał Bartmiński. Ponadto w Przemyślu, w kościele św. Marii Magdaleny i Matki Bożej Niepokalanej odbędzie się uroczysty koncert muzyki baroku – Baroque Collegium 1685 w wykonaniu międzynarodowego chóru i orkiestry pod dyrekcją Agnieszki Żarskiej.

Natomiast w niedzielę (25.07) organizatorzy zaproszą wszystkich do Muzeum Kresów w Lubaczowie, gdzie o godz. 10:00 rozpocznie się seminarium poświęcone 39. Pułkowi Strzelców Lwowskich. Na sesji głos zabiorą m.in. dr Zygmunt Kubrak – historyk, regionalista i Mateusz Werner z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. O godz. 11:30 zostanie odsłonięty mural przedstawiający 39. Pułk Strzelców Lwowskich, który namalowany został na jednej ze ścian budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie. Następnie złożone zostaną wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Niepodległościowym. Uroczystościom towarzyszyć będzie Wojskowa Asysta Honorowa.

O godz. 13:00 w Konkatedrze odprawiona zostanie Msza Święta Kresowa. Modlitwę uświetni swoim występem Chór Barogue Collegium 1685. Po Liturgii odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona Ks. Kard. Marianowi Jaworskiemu. Ponadto pod tablicą upamiętniającą pomordowanych, zamęczonych i wypędzonych Polaków z Kresów Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA w latach 1939-1947 złożone zostaną kwiaty. Ponadto odsłonięta zostanie tablica z nazwą drogi Aleja Kardynała Mariana Jaworskiego.

O godz. 16:00 ruszy chyba wszystkim dobrze znana impreza – „Lubaczów – lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Na Rynku pojawi się teatr uliczny „Amore czyli retro cyrk”, odbędzie się happening „Złotoludy”, otwarta zostanie strefa dla dzieci, odbędzie się wernisaż wystawy „Hetman” Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA poświęconej hetmanowi Stanisławowi Żółkiewskiemu, a na scenie wystąpią Kapela podwórkowa Beka, Aneksandra Stano z zespołem WINYL. Gwiazdą wieczoru będzie „Warszawska Orkiestra Sentymentalna”.

W niedzielę Festiwal Dziedzictwa Kresów zawita także do Narola, gdzie o godz. 19:00 w Kościele Narodzenia NMP odbędzie się uroczysty koncert muzyki baroku – Baroque Collegium 1685.

Więcej informacji o FDK i szczegółowy program znajdziecie na www.festiwalkresow.pl.

AH, elubaczow.com

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here