Regularne wizyty na siłowni nie są czymś, na co każdy może sobie pozwolić. Czasami problemem jest dotarcie na miejsce, czasami kupno karnetu to zbyt duży wydatek – niezależnie od przyczyny, idealnym rozwiązaniem będzie wyposażenie domowej siłowni we wszechstronny sprzęt. Jedynym z podstawowych elementów jej wyposażenia powinien być drążek do podciągania.

Jaki drążek do podciągania wybrać?

Na rynku znajdziesz kilka różnych rodzajów drążków różniących się przede wszystkim sposobem montażu. W profesjonalnych siłowniach spotyka się najczęściej model montowane bezpośrednio do ściany. To zazwyczaj bardzo solidne modele, wytrzymują aż do 200 kg obciążenia. Z drugiej strony wymagają też odpowiednio grubej ściany, w której można wywiercić dziury do montażu, więc nie nadadzą się wszędzie.

Częściej spotykane w domowych siłowniach są drążki rozporowe. Wykorzystują one zasadę rozpierania (co zresztą wskazuje sama ich nazwa), a montuje się je do futryny. Trzeba tutaj pamiętać, aby rama była zbudowana z odpowiednio mocnych elementów. Tego typu drążki wymagają regularnego sprawdzania, czy się nie obsunęły, ale za to zajmują bardzo niewiele miejsca i utrzymują nawet do 150 kg obciążenia.

Drążek do ćwiczeń – podstawowe zasady bezpieczeństwa

Ćwiczenia z wykorzystaniem masy własnego ciała wymagają odpowiedniego przygotowania, ponieważ wykonywane bez rozgrzewki czy wcześniejszego zbudowania odpowiedniej masy mięśniowej mogą skończyć się poważnymi kontuzjami. Należy także zadbać o sam drążek. Przede wszystkim musi on być bezpiecznie i stabilnie zamontowany. W przypadku modeli montowanych na ścianę trzeba wcześniej upewnić się, czy wybrany fundament nie jest ścianą nośną oraz czy ma odpowiednią grubość. Jeśli chodzi o drążek rozporowy, warto zainwestować w model montowany przy pomocy gumowych wkrętów, na których montuje się sprzęt.

Do czego można wykorzystać drążek do ćwiczeń?

Odpowiednio wykonywany trening na drążku pozwala pięknie ukształtować sylwetkę. Nadaje się on dla wszystkich osób, niezależnie od płci, a intensywność i rodzaj ćwiczeń należy zawsze dostosować do osobistych predyspozycji, a nie uśrednionych standardów. Głównymi partiami mięśni, jakie można wyćwiczyć na drążku, są oczywiście ramiona, plecy i barki, ale niektóre ćwiczenia świetnie kształtują także brzuch, pośladki oraz nogi.

Jakie ćwiczenia na drążku można wykonywać?

Najpowszechniejsze ćwiczenie z wykorzystaniem to oczywiście podciąganie. Można tutaj wyróżnić dwa warianty tego treningu angażujące różne mięśnie. Podciąganie nachwytem rozwija mięsień ja szerszy grzbietu oraz czworoboczny, zaś podchwyt rozwija mięśnie skośne brzucha, bicepsy i barki. Jeśli masz trudności z podciąganiem się o własnych siłach, zainwestuj w gumę oporową, o której można oprzeć stopę lub kolano. Oprócz samego podciągania na drążku można jeszcze przyciągać do brzucha wyprostowane lub zgięte w kolanach nogi.

Niezależnie od rodzaju wybranego ćwiczenia, potrzebny Ci będzie dobrej jakości drążek, znajdziesz go na stronie https://senseipro.pl/drazki-do-podciagania/


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here