Współcześnie bardzo wiele osób nagrywa filmiki. Szczególnie w ostatnich latach stały się one dominującym medium. Postęp technologiczny spowodował, że każdy z nas może je tworzyć – biznesmeni, trenerzy personalni, nauczyciele, Youtuberzy. Filmiki nagrywamy także do rodzinnego archiwum. Jednak pamiętać przy tym trzeba, że dobry obraz to nie wszystko. Oglądający wiele może wybaczyć, ale złego dźwięku nigdy, dlatego tak ważne jest, by właściwie dobrać mikrofon. Jaki wybrać, by odpowiadał naszym potrzebom?

Osoba oglądająca dany film szybciej daruje poruszony, przyciemniony czy niewyraźny obraz niż słabo słyszące wypowiedzi, kiedy słowa zlewają się z tłem i różnymi hałasami, np. oddechem filmującego czy dotknięciami kamery. W odbiorze filmu bardzo istotne jest, by wyraźnie słyszeć to, co ludzie mówią. Problemy z dźwiękiem bardzo często pojawiają się, gdy nagrywając wykorzystujemy kamery z wbudowanymi mikrofonami. Z pewnością lepiej sprawdzą się mikrofony zewnętrzne, ale które wybrać, by mieć pewność, że dźwięk w naszych nagraniach będzie głośny i wyraźny? Szeroki wybór mikrofonów do nagrywania znajdziemy w MediaExpert (https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/mikrofony/mikrofony).

Mikrofon kierunkowy, często umieszczany na długiej tyczce, bądź na kamerze doskonale sprawdza się, gdy chcemy zarejestrować dźwięk docierający z danego punktu. Tego typu mikrofon tłumi zakłócenia dochodzące z boku oraz z tyłu mikrofonu. Jego zaletą jest też to, że można go umieścić poza kadrem.

W ofercie znaleźć też można mikrofon krawatowy. Jest on mały, zamocowany na cienkim kablu. Zazwyczaj przypina się go rozmówcy do koszuli czy marynarki. Bardzo często wykorzystuje się go w czasie wywiadów kilku osób czy w statycznych ujęciach.

Wyróżnić trzeba także mikrofon reporterski. Jego budowa przystosowana jest do trzymania go w ręku. Świetnie sprawdzi się w czasie wywiadów ulicznych, gdzie chcemy zaprezentować wypowiedzi rozmówców ale też i prezentera. Możliwość trzymania go w dłoniach daje swobodę działania i szybkiego reagowania na zachowania naszych gości.

Osoby nagrywające filmiki często też sięgają po mikrofon bezprzewodowy. W jego skład wchodzi nadajnik i odbiornik, dzięki czemu dźwięk przekazywany jest drogą radiową. Często wykorzystuje się też mikrofon bluetooth. Brak kabla pozwala mówiącemu swobodnie się przemieszczać, a dźwięk pozostaje niezmieniony. Trzeba jednak pamiętać, by przed jego użyciem sprawdzić stan naładowania baterii.

Dość wytrzymałym mikrofonem jest mikrofon dynamiczny. Zazwyczaj podtykany jest on pod nos osoby mówiącej. To mikrofon do śpiewania, więc kojarzyć go można ze scen muzycznych. Często ozdabiany jest on kostką z logo stacji radiowej lub telewizyjnej.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here