Jak dbać prawidłowo o zęby?

0

Wiele osób pomimo regularnego mycia zębów, wciąż ma problemy z ubytkami w zębach. Jak się okazuje, prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko mycie ich rano i wieczorem. Poniżej podpowiadamy jak dbać o zęby, żeby cieszyć się długo zdrowym i pięknym uśmiechem.

Technika szczotkowania zębów to sukces pięknego uśmiechu

 Wiele osób pomimo tego, że myje regularnie zęby, to robi to źle. Dlatego też nasze szczotkowanie zębów jest nieefektywne. Codzienne mycie zębów powinniśmy zacząć od wyboru najodpowiedniejszej pasty do zębów. Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów. Wśród nich znajdziemy wybielające, przeciw próchniczne, odświeżające, antybakteryjne, usuwające przebarwienia. Wybór pasty do zębów jest jednak bardzo indywidualną kwestią, dlatego każdy z nas powinien ją dopasować do własnych potrzeb. Kolejną sprawą jest właściwy dobór szczoteczki do zębów. W sklepach są dostępne szczoteczki manualne, elektryczne i soniczne. Pomimo tego, że wybór szczoteczek jest również indywidualną sprawą, to należy zwrócić uwagę na to, że zarówno szczoteczki elektryczne jak i soniczne, wykonują więcej ruchów niż szczoteczki manualne. Jeśli chcemy dobrze wyszczotkować nasze zęby, powinniśmy zwrócić uwagę na, czas ich mycia, kąt uchylenia szczoteczki i wykonywane ruchy. Czas szczotkowania zębów, nie powinien być krótszy niż 3 minuty. Ponadto szczoteczka powinna być trzymana pod kątem 45 stopni. Podczas czyszczenia zębów powinniśmy wykonywać okrężne i wymiatające ruchy. Prawidłową higienę jamy ustnej znacząco ułatwią szczoteczki elektryczne i szczoteczki soniczne. Od tych tradycyjnych różnią się tym, że usuwają wiele więcej bakterii chorobotwórczych, dzięki czemu nasze zęby nie będą miały problemu z próchnicą.

Inne wskazówki, które pozwolą zachować na dłużej piękny uśmiech

Jeśli chcemy, aby nasz uśmiech był piękny, nie możemy ich traktować jak otwieracza do butelek, dziadka do orzechów, czy nożyczek krawieckich i do paznokci. Nasze delikatne zęby często podczas takich czynności się kruszą. Inną istotną sprawą, która może prowadzić do próchnicy, jest podjadanie i picie napojów po wieczornym umyciu zębów. Jeśli chcemy unikać próchnicy, musimy ograniczyć słodycze, słodkie napoje i węglowodany, które często rozkładają się na cukry proste. Pamiętajmy również o tym, że zbyt częste picie kawy i herbaty, prowadzi do powstania osadu na zębach. Dlatego też, jeśli lubimy te napoje i często po nie sięgamy, musimy również częściej robić scaling i  piaskowanie. Bez względu na wszystko oba zabiegi powinno wykonywać się  co 3 – 6 miesięcy. Regularny scaling, piaskowanie, polerowanie i piaskowanie ochronią nasze zęby przed próchnicą. Na koniec należy przypomnieć o systematycznych wizytach kontrolnych u dentysty. Stosowanie powyższych zasad pozwoli nam zachować piękny, zdrowy uśmiech.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here