Napisano i powiedziano już wiele na temat korzyści płynących z umiejętności posługiwania się językiem obcym. Wymienianie wszystkich tych powodów zajęłoby wiele miejsca. Warto jedynie wspomnieć, że współczesny świat jest światem otwartym. Kontakty pomiędzy ludźmi z różnych krajów nie są już czymś dziwnym. Również świat biznesu już dawno zniósł większość granic i zatrudnienie się w międzynarodowej firmie lub wyjazd do pracy za granicami własnego kraju nie jest czymś dziwnym. Chyba każdy rodzic pragnie, by jego dziecko uzyskało jak najlepsze możliwości startu. Odpowiednie wykształcenie i zdobycie pewnych umiejętności na pewno ułatwia ten start. Warto więc mu zapewnić warunki do osiągnięcia sukcesu i zastanowić się, czy nie jest dobrym krokiem zapisanie pociechy na angielski dla dzieci.

Angielski dla dzieci? A nie jest to za wcześnie?

Czy angielski dla dzieci to dobry pomysł? Można się spotkać ze zdaniem, że nie powinno się uczyć zbyt wcześnie dziecka języka obcego, kiedy jeszcze tak naprawdę nie poznało do końca swojego. Pytanie o to zadają sobie nie tylko rodzice, ale również nauczyciele oraz specjaliści od rozwoju dzieci. Po przeanalizowaniu wszystkich danych, które płyną z różnych stron, można powiedzieć z pewnością tak. Trzeba wiedzieć, że wczesne dzieciństwo, to okres, kiedy dziecko najszybciej przyswaja sobie umiejętności. Psychologowie wskazują, że jest najbardziej efektywny okres nauki dla dziecka. Dlaczego więc nie wykorzystać tego faktu i nie zapisać dziecko na kurs języka angielskiego, niemieckiego czy choćby włoskiego lub hiszpańskiego? Wiek około 5-6 roku życia dziecka, to również jest okres w którym dziecko przyswaja język ojczysty. Jak wykazują psycholodzy im wcześniej dziecko będzie mogło się uczyć języka obcego tym lepiej dla niego. Proces nauczania będzie bardziej efektywny, a jego efekty w późniejszym okresie będą o wiele wyższe. 

Angielski dla dzieci to nauka poprzez zabawę.

Trzeba jednak pamiętać, że nauka dziecka nie może wyglądać tak jak w tradycyjnej szkole, gdzie tłucze się do głowy.  Trzeba pamiętać, że dziecko, szczególnie to małe szybko się nudzi kiedy zmusza się go do czegokolwiek, lub po prostu nie jest czymś zainteresowane. Tu trzeba opracować taki plan działania, by dziecko chciało się uczyć angielskiego. A jak to zrobić? Wystarczy uczyć dzieci poprzez zabawę. Łatwiej powiedzieć niż wykonać. Jednak jest szkoła we Wrocławiu, która prowadzi angielski dla dzieci w sposób nietypowy. Zamiast przekazywania sztywnych i suchych regułek można odtwarzać dzieciom piosenki w języku angielskim, prowadzić gry i zabawy językowe itp. Małe dziecko najszybciej przyswaja sobie wiedzę, kiedy robi ot całkiem nieświadomie. 

Angielski dla dzieci w szkole czy w domu?

W przypadku nauczania dzieci, wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy uczyć je w domu czy też wybrać usługi świadczone przez profesjonalistów. Nauka w domu ma swoje dobre strony – dziecko jest cały czas pod opieką swoich rodziców, którzy wykorzystując posiadane narzędzia próbują zainteresować dziecko nauką języka. Często jednak na przeszkodzie skuteczności domowej nauki stoi brak doświadczenia rodziców i próba uczenia przede wszystkim słówek. Uczenie się na pamięć przez dziecko nie daje takich efektów jakich można by było oczekiwać. Innym rozwiązaniem jest zapisanie dziecka do szkoły językowej gdzie przygotowano specjalne kursy angielskiego dla dzieci. To rozwiązanie ma swoje dobre strony. Po pierwsze dziecko korzysta z lekcji przygotowanych przez specjalistów, pod opieką wykwalifikowanych pracowników szkoły. Są to zazwyczaj zajęcia prowadzone wyłącznie w języku angielskim. To powoduje, że maluch niejako automatycznie przestawia swój mózg na właśnie ten język, co z kolei daje pozytywne efekty.

Kolejnym atutem jest fakt, że angielski dla dzieci w szkołach to możliwość spotykania się i pobierania edukacji wraz z rówieśnikami. Dziecko może brać udział w przeróżnych grach i zabawach, może rywalizować z innymi dziećmi i to wszystko mając kontakt z językiem angielskim. Nauka angielskiego w szkołach językowych przygotowana dla dzieci może przybierać przeróżne formy. Ich wspólną cechą jest jednak to, że nauka jest przekazywana poprzez naukę, a nie w tradycyjnej formie zakładającej naukę na pamięć słówek i wyrażeń. Nauka poprzez zabawę sprawia, że dzieci uczą się słuchać, uczą się znaczenia słów wypowiadanych do nich i w końcu uczą się mówić w tym języku, a przecież o to właśnie chodzi. 

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here