78-rocznica banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach

23

W sobotę (10.07) w Gorajcu uczczona zostanie 78-rocznica banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie.

 Pomnik Poległych i Pomordowanych w latach 1939 – 1947, fot. Mariusz Pajączkowski – CKiS w Cieszanowie.

W uroczystości wezmą udział m.in. reprezentanci Starostwa Powiatowego w Lubaczowie, Nadleśnictwa w Oleszycach, w Lubaczowie i w Narolu oraz harcerze z Lubaczowa, Jednostka Strzelecka 2033 im. Gen. Bryg. Józefa Kustronia w Lubaczowie i Sołectwo w Chotylubiu. Obchody rozpoczną się o godz. 15:15 złożeniem wieńców pod obeliskiem upamiętniającym ofiary Polaków z rąk OUN-UPA w Cieszanowie i na grobach ofiar czystki etnicznej w Gorajcu. O godz. 16:00 w cerkwi w Gorajcu odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Po niej z prelekcją wystąpi prof. nadzw. dr. hab. Adam Kulczycki – wykładowca akademicki, działacz i publicysta kresowy. Poruszy on temat „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka o Polskę. W 78-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie”. Następnie, o godz. 17:45 odbędzie się promocja książki „Nie zabijaj…”.

Organizatorami wydarzenia historyczno – społeczno – kulturalnego w Gorajcu są: Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresów im. ppor. Lubomira Radłowskiego w Rzeszowie, Jednostka Strzelecka 2033 w Lubaczowie, Hufiec ZHP Lubaczów i „Gazeta Parlamentarna”. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli Europoseł Ryszard Czarnecki i poseł na Sejm RP Grzegorz Braun..

AH, elubaczow.com

23 komentarze

 1. A co na to wodzirej z Gorajca , chyba mu to nie w smak ha ha ha . Może jego mamusia przestanie opowiadać pod cerkwią turystom, że to Polacy mordowali biednych Ukraińców.
  Czy pamiętasz Panie Boże
  Nad Wołyniem łunę krwawą
  I ten krzyk z płonącej chaty
  Mordowanych przez sąsiadów.
  Chyba byłeś w tamtej porze
  Gdzieś po innej stronie świata,
  Bo byś pewnie się zasmucił i przystanął i zapłakał…

  Czy słyszałeś modłę Panie,
  Oczy ojca czy pamiętasz,
  Gdy hańbili córkę jego
  Banderowcy jak zwierzęta…
  On na drzwiach ukrzyżowany
  Błagał „Zmiłuj się nad nami!”
  Zlitowali się oprawcy
  Skłuli oczy bagnetami…

  Czy widziałeś Ojcze Święty
  Patrząc z góry przez firmament
  Dzieci śliczne jak aniołki
  Na sztachety powbijane…
  Kto je teraz poprowadzi
  Na spotkanie z Tobą Boże,
  One przecież takie małe
  Zbłądzą same w tych przestworzach…

  Czy spamiętasz Panie Świata,
  Męczenników tych z Wołynia,
  Umierali z myślą o Tej,
  która nigdy nie zaginie.
  Polska o nich zapomniała,
  rozpłynęła się w oddali,
  Czasem drżąca ręka starca
  świeczkę jeszcze tu zapali.
  Porastają chwastem zgliszcza,
  groby toną w bujnej trawie,
  Jutro już nie będzie komu
  świeczki za Nich tu postawić.
  AMEN!!!!!

 2. Czy Folkowisko to wrzód na tyłku Podkarpacia? – OTO JEST PYTANIE
  Ciekawe jak zachowa się radny Piotrowski czy zatrzyma hajdamacką nawałnicę rozwścieczonego tłumu Folkowiska przynajmniej na czas uroczystości. Okazał by się honorowo, gdyby zrezygnował w sobotę i niedzielę z Folkowiska, poszedł by się pomodlić za ofiary ludobójstwa do cerkwi. Jak by to wyglądało że w Gorajcu uczczona zostanie 78-rocznica banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie z udziałem samego Pana Starosty i Pani Posłanki wraz z radnymi Rady Powiatu a po drugiej stronie ulicy będą ukraińskie, hałaśliwe przesiąknięte alkoholem harce i głośna muzyka z pomrukami mowy ukraińskiej. Panie Piotrowski w sobotę i niedzielę to będzie dla Pana egzamin z Polskości, honoru do Ojczyzny i Polski i dalszej egzystencji, czy będzie pan pracował dalej i czy jest godny do sprawowania urzędu Radnego powiatowego. To jutro ten dzień. Jeśli Pan nie uciszy i nie zatrzyma Folkowiska i będzie robił swoje to okaże się Pan nacjonalistą ukraińskim. W SOBOTĘ JEST EGZAMIN DOJRZAŁOŚCI PANA.
  w „Radio 357” było o „podkarpackich odmieńcach w paśmie publicystycznym Małgorzata Żerwe zaprasza na reportaż pt. ,,Wrzód na tyłku Podkarpacia”.
  ” Marcin Piotrowski jest radnym gminy Lubaczów. Jako jedyny głosował przeciwko przyjęciu ustawy deklarującej powiat lubaczowski „strefą wolną od LGBT”. W dodatku zaprasza do wspólnego muzykowania zespoły z Ukrainy. A tutaj, jak na torfowisku, tli się ogień wojennych i powojennych tragedii.”

 3. Zgodnie z od dawna znanym programem msza odbywać się będzie w trakcie Festiwalu, jednak w obliczu planowanej mszy program Folkowiska został zmodyfikowany, po to, aby nie przeszkadzać uczestnikom w liturgii i przeżywaniu chwil zadumy. Nie ma więc mowy o tym, aby uroczystości kolidowały z Festiwalem. Do samej uroczystości organizatorzy Festiwalu podchodzą z ogromnym szacunkiem, dlatego też przedstawiciele Festiwalu Folkowisko pojawią się na mszy.

 4. Dzień dobry,
  Dlaczego obchody odbywają się w sobotę 10.07, a nie w niedziele 11.07? Nie wstydźmy się świętować w odpowiedni dzień i odpowiednim miejscu. Idźmy do Cieszanowa pod pomnik, a nie do jakiejś małej wsi!

 5. Pamiętać trzeba, rzecz jasna jak słońce na niebie.
  Ale inwestowanie w relacje z narodami sąsiedzkimi, jeszcze ważniejsze.
  Polecam spotkania ponad starymi zwadami przy muzyce i zabawie na Folkowisku. Nigdy wcześniej nie miałam okazji poznać tylu obcokrajowców z którymi można po przyjacielsku budować relacje, chłonąć ich kulturę. I co, może właśnie dzięki temu złe historie się nie powtórzą!
  Pozdrawiam:)

 6. Biorący udział w folkowisko deklarują udział we Mszy. Kto z komentujących jeszcze się wybiera na Mszę? Kto złożył bukiet, zapalił świeczkę? Kto z was się pomodlił za pomordowanych? Nigdy jeszcze nie byłem na folkowisku ani w chutorze p. Piotrowskiego. Wiem tyle co przeczytam lub usłyszę. Na temat rzezi wołyńskiej coś nie coś wiem. Nie podoba mi się, że są zabawy w dzień mordu, można by może i innym terminie. Impreza ponoć ogromna i ciekawa. Zastanawiam się dlaczego tylko p. Piotrowski organizuje folkowisko a Wójt Gminy Lubaczów Festiwal Kresów. Pytam, gdzie są wszyscy inni pozostali? Również ci oburzeni folkowiskiem.

 7. „Majka Majkowska”, „Za naród!” i „Festiwal Folkowisko” – to posty tego samego komentatora (IP komputera), agitatora organizatora corocznego spędu w rocznicę rzezi wołyńskiej. Żeby mówić o przeszłości, trzeba się najpierw rozliczyć z przeszłością. Sztuczny twór jakim jest Ukraina, nie pozwala nam nawet przeprowadzić ekshumacji i godnie pogrzebać kości bestialsko pomordowanych starców, kobiet i dzieci przez ich narodowych bohaterów – tfu, „gerojów”.

 8. Jako turysta byłem wielokrotnie na Roztoczu i zawsze jak szukałem relacji i reportaży historycznych min. z ludobójstwa upa na tym terenie trudno cokolwiek znaleźć. Może to osoby pochodzenia ukraińskiego wysiedlone zaraz po wojnie w akcji Wisła powrócili po pewnym czasie i nie zależy im na propagowaniu historycznej prawdy. Byłem zdziwiony że na cmentarzach zabytkowych pojawiają się nowe ukraińskie nagrobki „bohaterów” upa, kto na to pozwala? Kilka lat temu po audycji historycznej w TV i wzmiankach o mordowaniu polaków przez ukraińców w jednej z wiosek starszy mężczyzna twierdził że to polacy mordowali, ale ukraińców!!! Gdzie szukać opowiadań, reportaży z tego regionu o upa??? Na temat Wołynia jest co najmniej kilka książek, są relacje na You Tube natomiast o tych terenach jest tylko wzmianka że coś takiego miało miejsce i to wszystko.

 9. Polecam artykuł w niedzieli: https://www.niedziela.pl/artykul/70215/W-Cieszanowie-i-w-Gorajcu-uczczono-pamiec
  Cytat: Wystosowałem, w imieniu organizatorów, zaproszenie do Pana Marcina Piotrowskiego, prezesa Stowarzyszenia „Folkowisko”, który zapewnił mnie, że delegacja Stowarzyszenia weźmie udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej i tak też się stało.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here