Za nami II edycja Festiwalu Smaków. W Cieszanowie królowały pyszne dania. Nie zabrakło konkursów, warsztatów i dobrej zabawy. Z pewnością była to też niewątpliwa okazja do poznania sław kucharskich.

 Tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu były ryby słodkowodne. Nie bez kozery więc wydarzenie rozpoczęło się od zawodów wędkarskich „Rybka z haka”. 19 czerwca w Starym Lublińcu do zawodów przeprowadzonych metodą spławikowo-gruntową przystąpiło 25. zawodników. Nagrody wywalczyli Adam Działo, Patryk Lichacz, Kamil Wojnar, Krzysztof Szykuła, Antoni Nieckarz i Zbigniew Kaczmarz.  

Następnie, 25 czerwca odbyła się konferencja „Wartości odżywcze ryb słodkowodnych”. W Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie wystąpiła Izabela Byszewska, Prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. Opowiedziała ona o „Kształtowaniu marki ryb słodkowodnych w oparciu o smak i tradycję produktów lokalnych”. Zapoznać się było można również z tradycjami hodowli ryb słodkowodnych na terenie powiatu lubaczowskiego w dwudziestoleciu międzywojennym. Ten temat poruszył historyk regionalista – Tomasz Róg. Głos zabrał również Jarosław Uściński, Prezes OSSKiC. Wystąpił on z wykładem pt. „Wartości odżywcze ryb słodkowodnych”. Z kolei Hubert Andruszewski, poruszył temat „Historii gospodarstwa rybackiego „Zarządu Dóbr Smolin”. Na koniec Eliza Obirek zaprezentowała Rybacką Lokalną Grupę Działania Roztocze.

Dodatkowo tego dnia rozegrany został konkurs dla gospodarstw rybackich „Ryby – tradycyjne receptury”. W szranki stanęły gospodarstwa rybackie z terenu działania RLGD Roztocze. Jury w składzie: Przewodniczący Jan Babczyszyn – Prezes Polskiej Akademii Smaku, Izabella Byszewska – Prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, Hieronim Błażejak – Założyciel Polskiej Akademii Smaku, Jarosław Uściński – Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni oraz Kurt Scheller – Honorowy Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni przyznało pierwsze miejsce Gospodarstwu Rybackiemu „Smolin Fish” z Rudy Różanieckiej. Na drugim miejscu na podium znalazło się Gospodarstwo Rybackie „Karpiówka” z Bełżca, a na trzecim – Gospodarstwo Rybackie „Chata Rybaka” z Bondyrza. Przyznano również dwa wyróżnienia: za produkt jesiotr wędzony z gospodarstwa „Smolin Fish” i karpiarz z gospodarstwa „Karpiówka”.

W ramach Festiwalu Smaków odbył się również II Turniej Nalewek pn. „Nalewki na Kresach”. Jury w składzie Hieronim Błażejak, Jan Babczyszyn, Wojciech Suchanek – Autorytet w tworzeniu nalewek, Kurt Scheller i Marian Ciepły – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Cieszanowie oceniło 71 nalewek z całej Polski. W kategorii Najsmaczniejsza Nalewka Ziemi Cieszanowskiej pierwsze miejsce otrzymała Katarzyna Zygarlicka ze Starego Lublińca, drugą nagrodę zdobyła Maria Brogowska z Dachnowa, a trzecie miejsce dostała Ewa Zając z Cieszanowa. Natomiast w kategorii „Najsmaczniejsza Kresowa Nalewka” zwyciężyli Mariusz Fik z Bydgoszczy, Katarzyna Rutkowska z Torunia i Jan Skibicki z Narola. Grand Prix otrzymał Andrzej Nowicień za nalewkę „Wiśnia z miętą”.

W sobotę, 26 czerwca dla dzieci i młodzieży wystartowały gry i zabawy. Uczestnicy mieli także okazję nauczyć się filetować karpia, nie zabrakło wielkiego gotowania zupy rybnej. PZW Przemyśl zaprezentowało profesjonalne stanowisko wędkarskie. Ruszył również Ryneczek Produktów Tradycyjnych, na którym swoje produkty prezentowali: Agro-Raj Ewelina Goraj, Olejarnia Lubaczów Andrzej Wawrzyniec, Miody Fraciszek Szynal, Leda-Ser Leszek Jakimowicz, Smolin Fish – Agnieszka Andruszewska, Gospodarstwo Rybackie „Karpiówka”. Stanowisko informacyjne otworzyło RLGD Roztocze. Prowadzona była promocja szczepień na stanowisku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lubaczowie. Na scenie muzycznej zagrały Niezapominajki, Kapela Nad Brusienką, Szarotki, Kapela Podwórkowa Pawlaki.

W konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich „Galicyjska Miska” jury w składzie Przewodnicząca Izabella Byszewska, Jan Babczyszyn, Hieronim Błażejak, Wojciech Suchanek, Kurt Scheller i Marian Ciepły wyłoniło zwycięzców. Najlepsze okazało się KGW Dachnów. Druga nagrodę otrzymało KGW Folwarki, a trzecią – KGW Niemstów.

Ukoronowaniem Festiwalu Smaków był prestiżowy konkurs Kulinarny Pucharu Polski „Smaki Galicji”. Udział w nim wzięły 4 dwuosobowe drużyny. Zwycięzców wyłoniło jury w składzie: Kurt Scheller, Jarosław Uściński, Piotr Szczygielski – Przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej Nominowanego Konkursu Kulinarnego Pucharu Polski, Mirosław Reszczyk – Skarbnik Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, Artur Lenczewski – Reprezentant Polskiej Inicjatywy Kulinarnej i Marcin Purgacz – Ambasador Marki Podkarpackie Smaki. Pierwsze miejsce zdobyli Kamil Tłuczek i Piotr Kuzdro z Restauracji Patio/Grand Hotel Boutique w Rzeszowie. Drugą nagrodę otrzymali Krzysztof Kowalski i Karolina Halejcio z Restauracji Stary Browar Rzeszowski, a trzecie miejsce wywalczyli Piotr Wielgo i  Jarosław Ciołek z Restauracji „NOVA” Best Western Hotel FELIX w Warszawie.

[ OBEJRZYJCIE TAKŻE FOTORELACJĘ Z FESTIWALU ]

AH, elubaczow.com, inf. nadesłana

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here