Dla Kół Gospodyń i Stowarzyszeń, ale także osób zainteresowanych odbędzie się seminarium „Kulinarne tradycje kresowe”. Start już 8 lipca o godz. 16:00 w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej.

W czasie spotkania poruszone zostaną tematy związane z tradycyjną kuchnią kresową. Z wykładami „Kuchnia Rzeczpospolitej wielu narodów” i „Abuchty, kamudelate i kwadratowe kołacze. Jak czytać dawne książki kucharskie i gdzie je znaleźć?” wystąpi dr hab. Jarosław Dumanowski – profesor UMK w Toruniu. Głos zabierze również Krzysztof Zieliński – regionalista, animator Szlaku Podkarpackie Smaki. Poruszy on temat: „Regionalizm dawniej, a dzisiaj. Udane próby rekonstrukcji potraw kuchni wiejskiej we współczesnej gastronomii”.

Organizatorzy – Wójt Gminy Lubaczów oraz Dyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu zapraszają do czynnego udziału w seminarium Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia, które będą brać udział w konkursie kulinarnym „Kresowe Jadło” organizowanym w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów, ale także nauczycieli szkół gastronomicznych, restauratorów i producentów żywności.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Chęć udziału w seminarium należy zgłaszać telefonicznie pod nr 16 632 19 91 lub na adres e-mail: b.rawska@lubaczow.com.pl do 6 lipca.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here