Oddali hołd mieszkańcom Załuża – Czarne, Podłęża i Dachnowa

0

Od pacyfikacji Załuża – Czarnego, Podłęża i Dachnowa minęło już 80 lat. W rocznice mordu zorganizowano uroczystość religijno – patriotyczną, by upamiętnić tych, którzy dostali nieuzasadniony wyrok śmierci.

Obchody rozpoczęły się 20 czerwca mszą świętą w kościele parafialnym w Załużu. Po Liturgii delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pamiątkową tablicą, znajdującą się w przedsionku świątyni. Później uczestnicy uroczystości udali się w miejsce, gdzie znajduje się krzyż – pomnik w przysiółku Załuże- Czarne. Tam zmówiono modlitwę, złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

W obchodach wzięły udział delegacje Rodzin Pomordowanych, Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Załużu, 26 Drużyny Harcerskiej Wielopoziomowej z Załuża, Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. J. Kustronia w Lubaczowie, Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej okręg lubaczowski z Lubaczowa i roztoczański z Horyńca-Zdroju, Światowego Związku Żołnierzy AK oddział lubaczowski, Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych koło miejsko-gminne w Lubaczowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Załużu, Samorządu Wsi Załuże i Mokrzyca oraz Samorządu Gminy Lubaczów na czele z Wójtem Wiesławem Kaplem.

W 1941 roku hitlerowcy w odwecie za strzały padające z pól, odpowiedzieli pacyfikacją wsi. Spalili zabudowania i zamordowali 30 osób. Śmierć poniosły wówczas całe rodziny: Czarnych, Czabanyków, Monczynyów, Broziów, Pryczków i innych. Nie oszczędzono ani starszych, ani dzieci. Najmłodsza ofiara miała 4 lata.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here