Marszałkowie Podkarpacia i Lubelszczyzny, samorządowcy oraz przedstawiciele organizacji turystycznych spotkali się w poniedziałek (21.06) w Rudzie Różanieckiej by wspólnie promować Festiwal Turystyki Rowerowej oraz nawiązać jeszcze ściślejszą współpracę. Wszyscy chcą stworzyć jedną markę Roztocza, ponad administracyjnymi granicami.

W plenerze, wśród piękna roztoczańskich lasów i wody marszałkowie województw podkarpackiego i lubelskiego zaprezentowali dziennikarzom szczegóły Festiwalu Turystyki Rowerowej, który wspólnie zorganizują na Roztoczu oba regiony. W spotkaniu obok gospodarzy województw uczestniczyli samorządowcy z terenu powiatu lubaczowskiego, między innymi starosta lubaczowski Zenon Swatek wraz z wicestarostą Barbarą Broź, przewodniczący Związku Powiatowo-Gminnego Ziemia Lubaczowska – wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, burmistrz Narola Grzegorz Dominik oraz szefowie Regionalnych Organizacji Turystycznych z Podkarpacia i Lubelszczyzny.

Chcemy, żeby jeszcze więcej osób mogło dostrzec i docenić atuty naszego pięknego Roztocza, patrząc na nie z perspektywy rowerowego siodełka – powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas uroczystego podpisania porozumienia między Podkarpackiem a Lubelszczyzną.

W Rudzie Różanieckiej podpisane zostało oficjalne porozumienie dotyczące współpracy pomiędzy Powiatem Lubaczowskim, Podkarpacką Regionalną Organizacją Turystyczną oraz Lubelską Regionalną Organizacją Turystyczną. Podpisali je Zenon Swatek – starosta powiatu lubaczowskiego, Wioletta Rejman – prezes PROT oraz Paweł Wójcik – prezes LROT.

Spotkanie było także okazją do promocji zaplanowanego na drugą połowę sierpnia Festiwalu Turystyki Rowerowej – „Roztocze bez granic”, którego współorganizatorem jest Powiat Lubaczowski.

To dla nas ważne wydarzenie, bo pokazuje, że dwa regiony chcą  i umieją ze sobą współpracować, na rzecz budowania marki Roztocza a to nasza ziemia. Korzenie tegorocznego festiwalu sięgają 2015 roku, kiedy zorganizowaliśmy pierwszy rajd z Rudy Różanieckiej. Co roku impreza się rozrastała. Widzieliśmy, że ciągną do nas miłośnicy turystyki rowerowej z całego kraju. Rozwijamy współpracę z powiatem tomaszowskim, z euroregionem Roztocze i w tym roku na bazie tej współpracy rozbudowujemy festiwal. –  mówił Zenon Swatek starosta powiatu lubaczowskiego.

Festiwal Turystyki Rowerowej „Roztocze bez granic” jest skierowany do wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku, a szczególnie turystyki rowerowej. Jego celem jest propagowanie aktywnego spędzania czasu na rowerze a przy okazji promowanie atrakcji przyrodniczych, turystycznych i historycznych na terenie Roztocza w obu regionach.

Festiwal odbędzie się pomiędzy 14 a 28 sierpnia 2021 roku i złoży się na niego siedem imprez rowerowych. 18 sierpnia w czasie rajdu „Na skrzydłach Natury” podziwiać będą okolice  Uroczyska/Leśniczówki Zabiała w gminie Oleszyce. 21 sierpnia pozwoli cyklistom poczuć się  „Naturalnie na Roztoczu” ze startem i metą w Lubaczowie. Kolejnego dnia czyli 22 sierpnia „Zoom Natury” zachęca do poznania atrakcji okolic Janowa Lubelskiego. 23 sierpnia będzie dniem poznawania tajników Roztoczańskiego Parku Narodowego a start i meta przewidziane zostały w Ośrodku Edukacyjnym Roztoczańskiego Parku Narodowego. Z kolei 24 sierpnia będzie okazją do udziału w „Święcie Rowerów na 400-lecie Tomaszowa Lubelskiego”. Podsumowaniem imprez będzie dwudniowe wydarzenie 27 i 28 sierpnia  „Razem na Roztoczu”. Start zaplanowany został w Janowie Lubelskim a meta w Horyńcu-Zdroju.

Relacja TVP3 Lublin.

Galeria zdjęć.

elubaczow.com, podkarpackie.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here