Kultura Nowe Otwarcie w Cieszanowie

1

Do środy (23.06) mieszkańcy gminy Cieszanów mogą zgłaszać swoje pomysły na ciekawe inicjatywy kulturalne. W ramach konkursu KULTURA – Nowe Otwarcie dofinansowanie po 3 tys. zł otrzyma 7 najciekawszych inicjatyw.

Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie postanowiło po raz kolejny oddać inicjatywę kulturalną mieszkańcom. To właśnie oni mają zdecydować jakie wydarzenia zorganizowane zostaną w tym roku na terenie całej gminy. Swoje pomysły mogą zgłaszać do środy 23 czerwca 2021 r. CKiS chce w ten sposób zaangażować mieszkańców do aktywności oraz pokazać ich kreatywność i zdolności.

Co można zorganizować?

Jak tłumaczy koordynator projektu z CKiS Marcin Piotrowski, każdy z mieszkańców naszej gminy może sięgnąć po pieniądze na organizację koncertu, spotkania, warsztatów czy rajdu. Siedem z nich zostanie zrealizowanych w ciągu najbliższych miesięcy.

Jak to jest możliwe?

Wsparcie finansowe oraz merytoryczne CKiS otrzymało z MKiDNS w ramach programu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury – Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2021. Dzięki zewnętrznym środkom od kilku tygodni badaczki z Lubelskiej Grupy Badawczej rozmawiają z mieszkańcami gminy Cieszanów o ich potrzebach, szukają talentów wśród mieszkańców, odkrywają potencjał kulturalny gminy. Wyniki swoich badań i rozmów z mieszkańcami przedstawiły podczas spotkania z mieszkańcami.  Agnieszka Duda Jastrzębska wraz z Martą Nazaruk przedstawiły inspiracje, czyli najważniejsze wnioski odnośnie tego, co w kulturze jest ważne dla mieszkańców i mieszkanek gminy Cieszanów. Opowiedziały jakie są skarby gminy, gdzie drzemie jej potencjał. 

Wśród kluczowych dziedzin i marzeń mieszkańców znalazły się muzyka, lokalne święta, kulinaria czy ogrodnictwo. Dzięki badaniom dowiedzieliśmy się czego mieszkańcy najbardziej potrzebują, uczymy się też z nimi rozmawiać. To wielka rewolucja dla CKiS ponieważ to mieszkańcy decydują jakie wydarzenia wypełnią nasz kalendarz, naszym zadaniem jest pomoc i wspieranie – podkreśla Piotrowski.

Pracownicy CKiS w Cieszanowie przez najbliższe dni służą pomocą mieszkańcom w formułowaniu swoich pomysłów i inicjatyw. Wraz z badaczami przygotowali inspiracje dla tych którzy chcą wziąć udział w konkursie. Pełną informację o projekcie i prosty wniosek znaleźć można na stronie www.ckis.cieszanow.pl

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here