W dzisiejszych czasach kupno samochodu nie należy do najłatwiejszych zadań. Tym bardziej, że większość z nas decyduje się na nabycie pojazdu z drugiej ręki. Wówczas niełatwo o pomyłki, które okazać się mogą naprawdę kosztowne. Na co należy zwrócić uwagę i czym kierować się w czasie zakupu auta?

Pierwszym pytaniem jakie powinniśmy sobie zadać dotyczy silnika – jego rodzaju i mocy. Warto się zastanowić czy bardziej odpowiedni będzie dla nas samochód na gaz, benzynę czy diesel. Każdy ma swoje zalety i wady. Gaz wyróżniać się będzie niskimi kosztami eksploatacji. Przyjazny też jest dla środowiska. Jednak silnik tego typu ma problemy z szybkim osiąganiem dużych prędkości. W tej kwestii lepiej się sprawdzi benzyna lub diesel. Pamiętać trzeba, że ten drugi będzie mógł mieć problemy przy odpalaniu w czasie mrozów, a od czasu do czasu trzeba nim się wybrać w dłuższą trasę.

Gdy jesteśmy przy temacie silnika, warto też zastanowić się nad jego pojemnością. Wpływa ona nie tylko na spalanie paliwa, ale także ma znaczenie w czasie wyceny ubezpieczenia OC. Jednak przede wszystkim wybór powinien być uzależniony od tego, czy auto służyć nam będzie w trasie czy wykorzystywane będzie do jazdy po mieście. Do „kręcenia się” koło domu wystarczy nam silnik o pojemności 1 litra. Jednak, gdy chcemy „zapuścić się” nieco dalej lepiej postawić na większą pojemność – od 1.2 w górę.

Dość istotnym czynnikiem przy wyborze samochodu jest jego wielkość. W tym przypadku znów musimy mieć świadomość tego, gdzie będziemy nim jeździć. Do tego dochodzi nam pytanie: Co będziemy nim przewozić? W większych miastach lepiej się sprawdzi małe, zwinne autko, które wszędzie się wciśnie. W mniejszych miejscowościach dobrze sprawdzi się takie, do którego zmieścimy większe zakupy czy bagaże.  

Przy wyborze auta warto również zwrócić uwagę na koszty jego eksploatacji. Zależą one od wielu czynników. Jednym z nich jest przebieg. Im jest on większy tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia w przyszłości pewnych usterek. Często także pojawiają się one z wiekiem auta. W czasie podejmowania decyzji trzeba zastanowić się nad modelem i wybrać ten, który rzadziej ulega awariom. Nie bez znaczenia powinna być dla nas cena poszczególnych jego części. Pamiętać też należy, że niektóre modele wymagają ściągnięcia podwozia, by dostać się do silnika. Niestety to wpływa na koszty naprawy.

Na cenę auta, ale również i komfort jazdy wpływ ma jego wyposażenie. W tych samych modelach występować mogą, ale też i nie muszą, np. klimatyzacja, elektryczne szyby, podgrzewane lusterka czy siedzenia, czujnik zmierzchu, tempomat, nawigacja GPS, kamera 360 stopni, system doświetlania zakrętów i wiele innych bajerów ułatwiających jazdę.  Warto więc porównać różne egzemplarze konkretnego modelu.

Gdy już wybierzemy odpowiednią markę i model powinniśmy rozpocząć poszukiwania swojej bryki. Szukamy wtedy stron, na których znajdują się ogłoszenia motoryzacyjne. Sporo sprawdzonych ofert oferuje portal https://samochody.pl. To wirtualna giełda, na której możemy zapoznać się z szeroką gamą aut na sprzedaż. Znajdziemy tam także bezpośredni kontakt do osób prywatnych jak i firm oferujących samochody. Dostępna na stronie wyszukiwarka w szybki sposób umożliwia znalezienie auta o konkretnym przebiegu, modelu, roku produkcji itp. Na witrynie można znaleźć wiele aut cechujących się dobrym stanem.

Każda osoba, która chociaż raz kupowała samochód, zgodzi się z tym, że w czasie jego kupna, najtrudniejsze są oględziny. W ich trakcie powinno się obejrzeć auto z każdej strony i poszukać ewentualnych rys czy ognisk rdzy. Stan wnętrza również powiedzieć nam może sporo o eksploatacji auta. Gdy zauważalne jest nadmierne zużycie wówczas możemy podejrzewać, że właściciel nie szanował auta, a to z kolei może mieć przełożenie na stan techniczny. Tę kwestię najlepiej zlecić zaufanemu mechanikowi. Wybrać się można także do serwisu.

Przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży warto jeszcze wybrać się na jazdę próbną oraz zwrócić uwagę na pochodzenie pojazdu i jego historię.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here