W maju kolejna grupa uczniów Zespołu Szkół w Oleszycach uczestniczyła w stażach zawodowych w hiszpańskich przedsiębiorstwach. Pobyt był dla nich doskonałą okazją do sprawdzania swojej wiedzy i umiejętności zawodowych.

Mimo, że „covidowa” rzeczywistość wszystkim nam mocno dała się we znaki, zależały nam na tym, aby nasi obecni uczniowie otrzymali takie same szanse na rozwój zawodowy jak ich starsi koledzy. Pierwsza, z trzech zaplanowanych w obecnie realizowanym projekcie grup, wróciła z Hiszpanii bogatsza w nowe doświadczenia zawodowe, kulturowe i społeczne.

Restauracje, w których młodzież odbywała praktyki, miały różny charakter – część restauracji specjalizowała się w przygotowywaniu dań na wynos, część serwowała posiłki w godzinach przedpołudniowych, część natomiast pracowała po południu i wieczorem. Wszystkie restauracje miały duży wybór dań i uczniowie z ciekawością i zaangażowaniem przystępowali do obróbki owoców morza, przygotowywania dań charakterystycznych dla kuchni hiszpańskiej i poznawania nowych technik pracy.

W dwóch gospodarstwach rolnych – w gaju oliwnym i gospodarstwie ekologicznym – przyszli rolnicy pracowali poznając specyfikę funkcjonowania gospodarstwa w innej strefie klimatycznej. Obserwowali organizację pracy i przykłady rozwiązań ekologicznych. Niektóre pomysły z pewnością przeniosą do własnych gospodarstw rolnych.

Zastosowany sposób opieki nad praktykantami, tzw. tutoring, bardzo sprawdził się w czasie pobytu w miejscach pracy. W ciągu trzech tygodni uczniowie opanowali wiele nowych umiejętności, co świadczy o dużej skuteczności tej metody nauczania. Metoda tutoringu (jeden opiekun – jeden lub dwóch praktykantów) wymaga dużego zaangażowania zarówno ze strony opiekuna, jak i ze strony ucznia. Doświadczeni pracownicy poświęcają czas, instruują i przyglądają się pracy młodzieży, młodzież natomiast wykonuje wszystkie czynności, pyta, uczy się.

Udział w zagranicznych praktykach zawodowych jest dla uczniów niepowtarzalną okazją do sprawdzania swojej wiedzy i umiejętności zawodowych w europejskim środowisku pracy. Podczas praktyk szczególnego znaczenia nabiera kształtowanie kompetencji społecznych, umiejętność pracy w zespole, integracji z grupą zagranicznych pracowników, kreatywność, zaangażowanie w procesy poznawania nowych metod pracy, a tym samym we własny rozwój zawodowy.

Staże realizowane były w ramach nowego, dwuletniego projektu Erasmus+, na jaki szkoła otrzymała dofinansowanie Unii Europejskiej w wysokości 128 tyś euro. Projekt „Kompetencje zawodowe w europejskim wymiarze” zakłada udział w stażach zawodowych w Hiszpanii 54 uczniów kierunków gastronomicznych i rolniczych.

Galeria zdjęć, fot. Zespół Szkół w Oleszycach.

Tekst: Agnieszka Kapel – opiekun praktykantów, Monika Błaż – koordynator projektu.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here