W Gorajcu powstanie projekt o wolności i Białorusi

2

30 artystów z Europy Środkowej i Wschodniej przyjedzie do Gorajca, by stworzyć, interdyscyplinarny projekt poświęcony wolności i Białorusi. Efektem prac będą album muzyczny z tekstami literackimi i wystawa artystyczna.

Fot. rozstaje.art

W ramach projektu odbędą się warsztaty artystyczne Rozstaje 2021, które przeprowadzone zostaną w dniach 12-20 czerwca. Weźmie w nich udział 30 pisarzy, tłumaczy, muzyków, fotografów, malarzy, twórców wideo-art i fotografów z Białorusi, Łotwy, Węgier, Polski, Ukrainy i Rosji. W czasie pracy muzyka, literatura i sztuki wizualne zostaną połączone, a każdy z elementów będzie na siebie oddziaływał.

Za część muzyczną odpowiadać będzie zespół złożony z białoruskich muzyków łączących tradycyjne pieśni wschodnioeuropejskie z nowoczesnymi aranżacjami. Z kolei część literacką stanowić będą najciekawsze teksty z Europy Środkowej i Wschodniej mówiące o wolności. Na warsztatach zostaną one przetłumaczone na różne języki regionu. Do niektórych testów zespół muzyczny skomponuje pieśni, pozostałe zostaną opublikowane w nowych przekładach na stronie Rozstaje.art. Muzyka i literatura posłużą również jako inspiracja dla prac artystycznych, które powstaną pod kuratorską opieką dr Anny Waligórskiej z Akademii Sztuk Pięknych. Wszystkie dzieła będą odwoływały się do motywu przewodniego – wolności.

– Krajem, któremu będzie poświęcona szczególna uwaga, będzie Białoruś – ze względu na obywatelskie przebudzenie, które ma tam miejsce od sierpnia 2020 roku. Wydarzenia odbywające się w tym kraju staną się inspiracją dla twórców projektu. – tłumaczy Marcin Piotrowski.

Premiera projektu (koncert muzyczny, wystawa oraz spotkanie z autorami i tłumaczami) będzie mieć miejsce na Festiwalu Folkowisko 2021 Wehikuł Czasu (8-11 lipca 2021). Projekt zostanie zaprezentowany także w ramach wyjątkowej trasy muzycznej, obejmującej czeski klasztor, budapesztański festiwal oraz górską miejscowość w słowackich Tatrach.

Liderem projektu jest Stowarzyszenie Folkowisko z Gorajca. Partnerami są: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, ArsforArt ze Słowacji, Centrum Kulturalne i Edukacyjne Broumov z Czech, organizacja EtnaTradycyja z Białorusi i Węgierskie Stowarzyszenie Ochrony Praw Autorskich w Literaturze (MISZJE). Projekt jest finansowany ze środków Funduszu Wyszehradzkiego.

AH, elubaczow.com, inf. nadesłana

2 komentarze

  1. Brawo, jeszcze czego nie wymyślą w miejscowości o dumnej nawie Gorajec? Czy to nie przesada aby tak marnotrawić pieniądze. Ciekawe ile gmina dołoży do projektu. Może przy okazji opłacą mu jeszcze zespoły występujące na Folkowisku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here