Wynalezienie tworzywa sztucznego na zawsze odmieniło niemal każdą branżę. Tak mocno, że obecnie trudno wyobrazić sobie życie bez plastiku. Choć towarzyszy nam od ponad stu lat, okazuje się, że nie zawsze wszystko o nim wiemy. Czy, biorąc do ręki plastikowy kubeczek lub wiaderko z pokrywą, zdarzyło Ci się pomyśleć, z jakich materiałów powstało to opakowanie? Czy nadaje się do podgrzewania w mikrofalówce, mycia w zmywarce lub mrożenia? Aby rozwiać te wątpliwości i ułatwić korzystanie z pojemników osobom z różnych stron świata, producenci stosują międzynarodowe symbole informujące o rodzaju materiałów wykorzystanych do produkcji oraz sposobie użytkowania. Sprawdzamy, co oznaczają!

Symbol kieliszka i widelca

Informuje nas o tym, że opakowanie zostało dopuszczone do kontaktu z żywnością i nie ma wpływu na smak, zapach, właściwości czy konsystencję przechowywanych w nim produktów.

Symbol odzysku

Trzy zielone strzałki w kole to informacja, że opakowanie nadaje się do przetworzenia i ponownego wykorzystania.

Symbol: „Dbaj o czystość”

Postać wyrzucająca śmieć do kosza to przypomnienie dla konsumenta – aby każdy odpad wyrzucać do wyznaczonego miejsca, pamiętając o segregacji!

Symbol BPA FREE

Bisfenol A (BPA) może w negatywny sposób wpływać na funkcjonowanie organizmu (szczególnie układu hormonalnego). Dlatego wybierając opakowania do żywności, warto zwrócić uwagę, czy producent zaznaczył, że opakowanie jest wolne od tego toksycznego związku chemicznego.

Symbol mikrofalówki

Jeżeli na opakowaniu znajduje się symbol mikrofalówki, to informacja, że pojemnik został wykonany z materiałów odpornych na wysokie temperatury i nie będzie reagować z przechowywaną w nim żywnością.

Symbol talerzy

Jeżeli na opakowaniu producent umieścił symbol talerzy spryskiwanych wodą, to znak, że można je bezpiecznie włożyć do zmywarki.

Informacja o materiałach wykorzystanych do produkcji

Każde opakowanie z tworzywa sztucznego, zanim trafi na rynek, musi zostać odpowiednio oznakowane. To ważna informacja dla klientów! Nie każdy rodzaj plastiku powinien mieć bezpośredni kontakt z żywnością. Kupując pojemnik, butelkę lub wiaderko z pokrywą z plastiku z pewnością znajdziesz na nim jeden z symboli:

  1. 1. PET (politereftalan etylenu) wykorzystywany m.in. do produkcji butelek. Pamiętaj, że butelek z tego materiału nigdy nie powinno się ponownie napełniać!
  2. 2. HDPE (polietylen wysokiej gęstości) – rodzaj plastiku uważany za bezpieczny dla człowieka. Produkuje się z niego m.in. butelki na mleko.
  3. 3. PVC (polichlorek winylu) – ze względu na to, że może wydzielać szkodliwe za organizmu toksyny, jest wykorzystywany przede wszystkim w branżach non-food.
  4. 4. LDPE (polietylen niskiej gęstości) – materiał wykorzystywany do produkcji np. torebek foliowych lub folii spożywczej.
  5. 5. PP (polipropylen) – uważany za jedno z najbezpieczniejszych tworzyw sztucznych. Powstają z niego m.in. wiadra plastikowe, pojemniki do nabiału czy lodów.
  6. 6. PS (polistyren) – mniej bezpieczny niż PP i HDPE, wykorzystywany m.in. do produkcji pokrywek do kubeczków jednorazowych.
  7. 7. Inne – w tej kategorii znajdują się pozostałe tworzywa sztuczne, które nie powinny mieć kontaktu z żywnością, ponieważ mogą zawierać bardzo szkodliwy dla organizmu bisfenol A (BPA).

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here