Wspominamy wizytę papieża Jana Pawła II w Lubaczowie

0

W tym roku mija 30. rocznica wizyty papieża Jana Pawła II w Lubaczowie. Z tej okazji podpowiadamy gdzie można obejrzeć historyczne materiały z pobytu Karola Wojtyły w naszym regionie.

Fot. Tomasz Mielnik

Wizytę Jana Pawła II w swoim obiektywnie uwiecznił nasz redakcyjny kolega tomasz Mielnik. Na jego stronie www.lubaczow360.pl możecie obejrzeć kilkadziesiąt archiwalnych fotografii. Zachęcamy również do odwiedzenia strony internetowej Muzeum Kresów, gdzie zamieszczone są fotografie Tadeusza Budzyńskiego oraz obszerna opowieść o wizycie Papieża Polaka w Lubaczowie opracowana na podstawie tekstów autorstwa Janusza Mazura i Janusza Burka (1942-2009).

Zamieszczamy także film Polskiej Kroniki Filmowej z pielgrzymki papieża do Lubaczowa.

Ojciec Święty do Lubaczowa przybył 2 czerwca 1991 r. w godzinach wieczornych. Pierwsze kroki skierował do prokatedry. Tam, przed kopią cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej, spędził chwilę na modlitwie. Podczas swojej wizyty przypomniał tradycje Kościoła na naszych terenach oraz wspomniał śp. kardynała Władysława Rubina, którego ciało spoczywa w krypcie lubaczowskiej prokatedry. Kolejnego dnia, 3 czerwca Ojciec Święty odprawił mszę św. na stadionie. W modlitwie uczestniczyło ok. 200 tys. osób, w tym prawie 15 tys. wiernych obrządku rzymskokatolickiego i 7 tys. greckokatolickiego z Ukrainy. W homilii święty Jan Paweł II nawiązywał do trzeciego przykazania bożego „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”, mówił o macierzyńskiej opiece Najświętszej Maryi Panny nad narodem polskim. Apelował o zachowywanie w życiu podstawowej hierarchii wartości, to znaczy: „być” przed „mieć” i kierowanie się solidarnością.

W tym roku obchodziliśmy 30. rocznicę tych wydarzeń. Z tej okazji 2 czerwca, odprawiona została msza święta z bierzmowaniem pod przewodnictwem J.E. Ks. Biskupa Mariusza Leszczyńskiego. Po niej odbył się program słowno-muzyczny „Młodzi św. Janowi Pawłowi II”. Z kolei 3 czerwca, w Konkatedrze odprawiona została msza święta dziękczynna pod przewodnictwem J.E. Ks. Biskupa Mariana Rojka. Po zakończeniu mszy świętej obecni na modlitwie, wyruszyli w procesji prowadzonej ulicami miasta. Wierni ruszyli w kierunku kościoła pw. św. Karola Boromeusza, gdzie władze rządowe, samorządowe i delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Wiązanki złożono także pod obeliskiem przy stadionie miejskim. W imieniu wszystkich mieszkańców Lubaczowa i okolic kwiaty złożyli m.in. Poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, Burmistrz Krzysztof Szpyt, Starosta Zenon Swatek oraz Wójt Wiesław Kapel.

AH, lubaczow.pl, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here