Czy dieta keto jest zdrowa?

0
Budowanie odporności w czasach pandemii

Temat diet jest bardzo szeroki. Niektóre z nich działają leczniczo, inne stosuje się, by pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Część osób stosuje odżywianie niskokaloryczne, bo chce szybko schudnąć. Mnóstwo osób stara się jednak żywić zdrowo, dostarczając sobie wszystkich odpowiednich składników. Na szczególną uwagę zasługuje dieta keto. Na czym ona polega? Dlaczego stała się ona hitem Instagrama i promują ją fit influencerki?

Na czym polega dieta keto

W tradycyjnym żywieniu w naszym menu są produkty zawierające węglowodany, białka i tłuszcze. Zazwyczaj staramy się by składniki te były w odpowiedni sposób poukładane i współgrały ze sobą. Dzięki temu często potrafimy zachować dobre zdrowie. Jednakże okazuje się, że w wielu przypadkach sprawdza się dieta keto. Kiedyś była uznawana za metodę leczniczą, dzisiaj święci triumfy w dietetyce. Charakterystyczne dla niej jest to, że węglowodany i białka są ograniczane do minimum. W ich miejsce wchodzą większe ilości tłuszczu. W skrajnych przypadkach proporcje wynoszą 8:2 (80% tłuszcze, 20% białka i węglowodany). Ma to sprawić, że organizm zacznie pobierać energię z ciałek ketonowych. Dzięki temu waga sukcesywnie spadała. Nie każdy jednak wie, że pierwotnym założeniem diety ketogenicznej było wspomaganie leczenia chorób neurologicznych. Na ten temat przeczytacie w witrynie dieta keto – życiemaznaczenie.pl.

Dieta ketogeniczna ma określone zasady. Są produkty, które można jeść niemalże bez ograniczeń, innych należy unikać. Do pierwszej grupy należą mięsa (szczególnie czerwone), oleje, tłuste ryby lub pestki. W drugim zestawieniu znalazły się między innymi słodycze, alkohol, ryże, makarony, owoce, warzywa strączkowe. 

Czy dieta ketogeniczna jest zdrowa

Każdy sposób żywienia ma swoje zalety i ograniczenia. Nie inaczej jest w przypadku diety keto. W przypadku korzyści najczęściej mówi się o szybkim chudnięciu. Jednakże warto zwrócić uwagę na to, że dzięki niej nie pozbędziecie się tłuszczu, jedynie zmniejszona zostanie ilość wody w organizmie. Mało tego, jeśli pozbawimy naszego ciała dostaw białek i węglowodanów, organizm powoli zaczyna trawić sam siebie. Taki stan rzeczy może doprowadzić do często nieodwracalnych zmian w gospodarce hormonalnej.

Ponadto dieta ketogeniczna pozbawiona jest błonnika, co zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się zaparć. Specjaliści mówią również o chorobach układu pokarmowego, a szczególnie o raku jelit. Spożywanie dużych ilości tłuszczu przyczynia się również do zwiększenia poziomu cholesterolu. Taki stan może być niebezpieczny dla zdrowia. Niezbyt przyjemnym skutkiem długotrwałego stosowania tej diety jest nieświeży oddech. Zadbajcie o to, by dostarczać sobie pożądane składniki w odpowiednich proporcjach.

Bardzo duże znaczenie ma odżywanie w przypadku osób powyżej 60 roku życia. Więcej dowiecie się na Racjonalne żywienie i dieta dla osób starszych – co warto wiedzieć.

Dieta keto w przypadku chorób neurologicznych

Kiedy dieta keto stawiała swoje pierwsze kroki, zaczęto stosować ją jako wspomaganie leczenia chorób związanych z układem nerwowym. Dość dobrze wpływała na funkcjonowanie osób z padaczką. Nadmiar cukru sprawiał, że naczynia krwionośne i nerwowe nie mogły go pobierać w odpowiednich ilościach. Naukowcy obecnie badają znaczenie ciałek ketonowych dla komórek nerwowych. Ponadto udowodnili to, że wpływają one na zmniejszenie częstotliwości drgawek. Należy jednak pamiętać, żeby dietę keto stosować z umiarem. 

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here