Menopauza to absolutnie naturalny proces fizjologiczny, który dotyka kobiety zazwyczaj po 45. roku życia. Jest to związane z przechodzeniem w etap bezpłodności, kiedy funkcje jajników stopniowo wygasają, z kolei produkcja estrogenów w organizmie raptownie spada. Niestety temu zjawisku zazwyczaj towarzyszą dolegliwości, które mogą być o tyle uporczywe, że utrudniają nam codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieje wiele prostych, a zarazem skutecznych sposobów, dzięki którym objawy menopauzy nie będą takie straszne.

Dieta w czasie menopauzy

Menopauza, a właściwie to, w jakim momencie wystąpi, jest w dużej mierze uzależnione od indywidualnych czynników. Oczywiście do głosu dochodzą także uwarunkowania genetyczne czy też historia przebytych ciąż oraz porodów, to jednak prowadzony tryb życia może mieć decydujący wpływ na to, jak będziemy się czuć podczas klimakterium.

Zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze to coś, co pozwoli nam nie tylko złagodzić objawy menopauzy, ale też poprawić swoje ogólne samopoczucie. Kobiety przechodzące przekwitanie powinny dbać o różnorodność posiłków, w których z pewnością nie może zabraknąć świeżych owoców i warzyw, a także chudego mięsa czy produktów pełnoziarnistych. Lepiej nie obciążać organizmu zbyt tłustymi daniami, zwłaszcza że zaburzenia hormonalne towarzyszące menopauzie mogą się wiązać z drastycznym przyrostem wagi. Równie istotne jest dzienne picie minimum dwóch litrów wody, co dodatkowo pozytywnie wpłynie na kondycję naszej skóry.

Ruch to zdrowie – zwłaszcza podczas menopauzy

Objawy menopauzy czasem obejmują osłabienie mięśni i stawów, a nawet układu kostnego. Żeby odpowiednio o nie zadbać, warto pamiętać o tym, jak ważny jest ruch. Aktywność fizyczna wcale nie musi być katorżnicza – wystarczą regularne spacery, zajęcia na basenie, joga, a nawet ćwiczenia gimnastyczne wykonywane w zaciszu własnego domu.

Jeśli do tej pory uprawianie sportu i ogólny wysiłek fizyczny kojarzył nam się niezbyt przyjemnie, warto zrobić coś, co sprawi, że przykry obowiązek stanie się przyjemnością. Zapytaj przyjaciółkę, czy chce dołączyć do Ciebie podczas porannego biegania albo poproś ją, by towarzyszyła Ci na siłowni. Wyznaczaj sobie początkowo niewielkie cele – realizacja ich przyniesie Ci satysfakcję. Pamiętajmy też o tym, że ruch wcale nie jest stratą czasu. Dbamy wówczas o swoje zdrowie i ogólną kondycję, a jednocześnie możemy go połączyć z inną czynnością, która jest przez nas odbierana pozytywnie. Przykładowo w trakcie ćwiczeń możemy włączyć w tle odcinek ulubionego serialu lub słuchać relaksującej muzyki.

Menopauza a odpoczynek

Ogólne zmęczenie to niezwykle częste zjawisko w trakcie menopauzy. Kobiety, szczególnie te, które pozostają aktywne zawodowo, a na dodatek chcą też wypełniać obowiązki domowe, powinny pamiętać, by zawsze dawać sobie odrobinę przestrzeni na odpoczynek. Może to być dowolne zajęcie, które sprawia nam wyłącznie przyjemność, np. długa kąpiel w wannie, pójście do kina, posiedzenie w ogródku z ciekawą książką. To pozwoli się zregenerować nie tylko naszemu ciału, ale też umysłowi.

Domowe SPA

Ponieważ w trakcie menopauzy nasza skóra może nosić wyraźne oznaki zmęczenia, z kolei procesy starzenia się przyspieszają, warto temu przeciwdziałać przy pomocy odpowiednio dopasowanej pielęgnacji. W ten sposób nie tylko sprawimy, że cera na dłużej zachowa świeży, promienny i młody wygląd, ale też zapewnimy sobie dodatkową dawkę relaksu. Upiększające maseczki, peeling połączony z masażem, a nawet prosta aplikacja kremu – to wszystko sprawi, że skóra nabierze nowego blasku, a my poczujemy się piękniej i atrakcyjniej.

W razie potrzeby – wizyta u ginekologa

Kobiety przechodzące klimakterium powinny pamiętać o regularnych wizytach u lekarza, a już szczególnie wtedy, kiedy niektóre objawy menopauzy staną się trudne do zniesienia bądź też zauważymy nietypowe symptomy. Ginekolog upewni się, że cały proces przebiega w porządku, a dodatkowo może nam zaproponować farmakoterapię, dzięki której wszelkie dolegliwości nie będą już tak uporczywe. Kontrola specjalisty sprawi także, że będziemy czuć się pewniej – w ten sposób nie będziemy musiały zamartwiać się swoim zdrowiem.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here