4 najciekawszych świętych

0

Żywoty świętych często przedstawiane są w niesamowity i nieprawdopodobny sposób. Niektórzy wykazywali się zdolnością lewitacji lub uzdrawiania, inni zaś wyróżniali się cnotliwym i skromnym życiem w imię Ewangelii. Zapoznaj się z historiami najciekawszych świętych, o których nie mówi się na co dzień.

Popularni święci Kościoła katolickiego

Od średniowiecza dla Polski zasłużeni są świeci, tacy jak Wojciech, Stanisław czy Maksymilian. Uznawani są za patronów naszego kraju, za działalność misyjną, którą prowadzili za życia. Regionalnie do najbardziej znanych świętych należą Barbara, która jest patronką górników, Florian – opiekun strażaków. Wszyscy katolicy rozpoznają także św. Piotra i Pawła czy Maryję. Jednak do grona świętych należy jeszcze więcej osób, o których również warto pamiętać.

W tradycji chrześcijańskiej dzieciom często nadaję się imiona biblijne. Każdy rodzic, który chce ochrzcić córkę lub syna powinien zapoznać się z długą listą imion świętych postaci i ich działalności. Na pamiątkę takiej uroczystości można podarować obrazek z wizerunkiem patrona lub ponadczasowy medalik. Wiele innych akcesoriów religijnych znajdziesz na stronie internetowej z dewocjonaliami holyart.pl.

Święty Błażej

Był biskupem Sebasty, po śmierci dołączył do grona Czternastu Wspomożycieli. O jego życiu i działalności możemy dowiedzieć się ze Złotej legendy autorstwa Jakuba de Voraigne. Do dzisiaj zachowała się także jedna karta rękopisu Żywota świętego Błażeja, na której znajduje się fragmentaryczne tłumaczenie legendy o tej postaci. Święty Błażej porzucił powołanie lekarskie na rzecz modlitwy i bliskości Boga. W czasie prześladowań chrześcijan w IV wieku kierował swoją diecezją w ukryciu. Jednak został wydany i trafił do więzienia, gdzie uczynił cud. Umacniał w wierze współwięźniów i ocalił życie syna pewnej kobiety. Chłopiec mógł udusić się z powodu ości, która przebiła jego gardło. To wydarzenie sprawiło, że stał się patronem osób zmagających się z chorobami gardła i krwotokami. Opiekuje się także zwierzętami domowymi i kamieniarzami.

Święta Łucja z Syrakuz

Cześć oddaje jej Kościół katolicki i prawosławny. Kobieta była dziewicą i męczennicą, która postanowiła żyć w czystości Boga. Pochodziła z bogatej rodziny, po śmierci ojca wychowywała ją matka. Łucja jako mała dziewczynka złożyła w tajemnicy przed bliskimi śluby czystości. Wyruszyła na pielgrzymkę, aby modlić się za uzdrowienie mamy. Kiedy kilka lat później matka wybrała jej przyszłego męża, ta pozostała wierna swoim postanowieniom i odrzuciła zaloty młodzieńca. Ten w zemście postanowił wydać jej wiarę i narazić na aresztowanie. Dziewczyna mimo tortur nie zrzekła się wyznawanej wiary. Za karę trafiła do domu publicznego i została zmuszana do prostytucji. Traumatyczne przeżycia doprowadziły do tego, że oszpeciła się, okaleczając sobie oczy. Zmarła w wieku 23 lat w wyniku ścięcia. Święta Łucja jest patronką osób cierpiących na choroby oczu, ociemniałych oraz pisarzy.

Święta Fabiola

Pochodziła z arystokratycznego rodu patrycjuszy Fabii. Miała dwóch mężów. Pierwszego z nich, który był złym i rozwiązłym człowiekiem, porzuciła i wstąpiła w nowy związek. Takie zachowanie kobiety wzbudziło wówczas wiele kontrowersji i oburzenie wśród ludzi. Gdy owdowiała, poddała się pokucie i zgłębiała naukę chrześcijańską. Sprzedała swój majątek i wspierała ubogich, chorych i trędowatych. Wspomagała finansowo instytucje kościelne. W podróży do Jerozolimy poznała świętego Hieronima, który był jej przyjacielem i przewodnikiem duchowym. Założyła ośrodek dla potrzebujących pielgrzymów i samodzielnie podejmowała się opieki nad nimi. Obowiązki wynikające z jej miłosierdzia nie wstrzymały w niej chęci poznawania Biblii i rozumienia jej sensu. Po śmierci była utożsamiana z osobą, która mimo popełnianych błędów, potrafi wrócić na dobrą drogę i żyć w zgodzie ze sobą oraz Bogiem.

Święty Mellon z Rouen

Pochodził z Walii, natomiast chrzest i święcenia biskupie przyjął w Rzymie. Do Rouen przybył głosić ewangelię. Uznaje się, że w momencie udzielania nauki jeden z słuchaczy wszedł na dach swojego domu, aby lepiej słyszeć Melloniusa. Człowiek ten spadł pod nogi kapłana i zmarł. Mellon uczynił jednak cudownie wskrzesił go ze zmarłych. W tamtej chwili wielu mieszkańców miało przyjąć chrześcijaństwo. Ojciec ocalonego młodzieńca w ramach podziękowania oddał swój dom świętemu, żeby odprawiał w nim nabożeństwa.

Kościół katolicki beatyfikował wielu świętych. Warto przyjrzeć się opisom hagiograficznym i odnajdywać wzory moralne, jakie są w nich ukazane. Może któraś historia zainspiruje do zmian we własnym życiu.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here